czwartek, 17 czerwca, 2021

Pomoc na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

29 marca br. rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw w ramach działania „Współpraca” z dofinansowaniem z  budżetu Unii Europejskiej z PROW na lata 2014-2020. Wnioski przyjmować będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór potrwa do 12 maja br. 

Dla grup rolników 

O tę formę wsparcia mogą się ubiegać grupy operacyjne na rzecz innowacji (EPI). Zgodnie z zasadami naboru w skład grupy musi wchodzić co najmniej 5 rolników i każdy z nich zobowiązany jest spełniać wymagania określone w przepisach o prowadzeniu działalności:
– w ramach dostaw bezpośrednich, lub
– przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej, lub
– w ramach rolniczego handlu detalicznego, lub
– w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej, lub
– w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w dziale 10 i 11 Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Organizacja grup EPI

Grupa EPI może posiadać zdolność prawną, a w przypadku jej braku winna działać na podstawie pisemnej umowy spółki cywilnej lub innej umowy. Podmioty wchodzące w skład grupy zobowiązane są zadeklarować wspólną realizację operacji, ubieganie się o przyznanie pomocy. Muszą też wyznaczyć jednego przedstawiciela. Ponadto grupa zobowiązana jest dysponować numerami identyfikacyjnymi nadanymi w: krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Współpraca na lokalnych rynkach

Grupy EPI powinny składać się z niewielkiej liczby podmiotów gospodarczych współpracujących ze sobą na rynkach lokalnych. Podmioty te działając w konkretnym terenie tworzyć będą więzi społeczne między producentami, przetwórcami i konsumentami. W efekcie ma to prowadzić do skrócenia łańcucha dostaw, co ma się bezpośrednio przełożyć  na poprawę jakości produktów (świeżość, niższa cena, jeden pośrednik między producentem a konsumentem).

Budowa, remonty, zakupy 

Wsparcie można otrzymać na utworzenie krótkiego łańcucha dostaw, np. poprzez wdrażanie metod organizacji produkcji, transportu lub marketingu produktów rolno-spożywczych. Pomoc może być przyznana m.in. na:
– budowę, przebudowę lub remont obiektów lub infrastruktury,
– zakup lub instalację nowych maszyn lub urządzeń – w tym środków transportu,
– zakup lub instalację wyposażenia,
– odpłatne korzystanie z maszyn, urządzeń, środków transportu, wyposażenia i nieruchomości w związku z realizacją operacji,
– zakup środków produkcji
– koszty ogólne i bieżące.

Nawet 325 tysięcy złotych

Pomoc będzie przyznawana w formie płatności zryczałtowanej. W okresie realizacji PROW na lata 2014-2020 konkretna grupa może otrzymać ją tylko raz, a jej wysokość wynosi:
– 325 tys. zł, w przypadku gdy w ramach planowanej do realizacji operacji ma zostać zakupiony środek transportu,
– 280 tys. zł w pozostałych przypadkach.
Natomiast budżet ogólny w ramach działania wynosi ponad 23 mln zł.

 Jak wnioskować? 

Wnioski o przyznanie pomocy wraz z wymaganymi dokumentami przyjmuje Centrala ARiMR. Można je złożyć osobiście lub przez pełnomocnika, a także w formie dokumentu elektronicznego wysłanego za pośrednictwem platformy ePUAP albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej.
 
Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Poprzedni artykułNowy CLAAS ARION 400
Następny artykułWiosenne odżywianie zbóż
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Koła Gospodyń Wiejskich. Senacka Komisja Rolnictwa za zmianami

Podczas wczorajszego (15 czerwca br.), posiedzenia Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosili jedynie 4 poprawki o charakterze porządkowo-legislacyjnym do Ustawy o zmianie ustawy...

Nadeszła bessa. Stawki za zboże w dół

Spodziewany od kilku tygodni spadek notowań na rynku zbóż zawitał na światowe parkiety. Najnowszy raport USDA wpłynął na tendencje cenowe globalnych rynków zbóż. Prognozowana...

Polska Grupa Spożywcza. W senackich komisjach bez poprawek

Podczas wczorajszego (15 czerwca br.), posiedzenia senackie Komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności bez poprawek przyjęły nowelizację ustawy o przekształceniach własnościowych w...

Śledź nas

22,324FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły