niedziela, 7 marca, 2021

Polska, Niemcy i Czechy proszą KE o pieniądze

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Przy okazji spotkania Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH w dniach 15-16 grudnia br. w BrukseliMinister Grzegorz Puda był gospodarzem spotkania trójstronnego w sprawie zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w Europie. 

W rozmowach uczestniczyła Julia Klöckner, Minister Wyżywienia i Rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec i  Jaroslav Zajíčik, Ambasador Republiki Czeskiej w Stałym Przedstawicielstwie Republiki Czeskiej przy Unii Europejskiej.

Podczas spotkania podsumowano dotychczasowe działania na rzecz zwalczania ASF, podejmowane w ramach współpracy właściwych inspekcji Polski, RFN i Republiki Czeskiej. Omawiano też przyszłe wspólne przedsięwzięcia w tym zakresie.

Czy UE zwiększy refundacje? 

Uczestnicy spotkania podkreślali, że z uwagi na skalę zagrożenia, ASF pozostaje wielkim wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej i jej sektora trzody chlewnej. W związku z tym konieczne jest podjęcie rozmów z pozostałymi państwami członkowskimi UE na temat zwiększenia refundacji z budżetu UE na działania realizowane w poszczególnych krajach. Potrzebna jest również pomoc finansowa i wsparcie merytoryczne ze strony Komisji Europejskiej i wspomagających ją instytucji, które posiadają bazę naukową.

Wniosek o pomoc KE

Ostatecznie Polska, Czechy i Niemcy przyjęły Wspólne stanowisko tych trzech krajów dotyczące finansowania programów zwalczania ASF, środków nadzwyczajnych oraz środków kontroli choroby, w którym zawarto kluczowe postulaty trzech państw w odniesieniu do zwalczania ASF. Dokument zostanie oficjalnie przekazany Komisji Europejskiej do rozpatrzenia i uwzględnienia podczas planowania działań w nadchodzących latach. 

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Rynek jaj. Popyt przewyższa podaż, ceny rosną

Miniony tydzień charakteryzował się utrzymaniem trendu wzrostowego cen. Zbliżamy się do okresu świątecznego który jest głównym motorem napędowym popytu co wpływa na wyższe ceny...

W nocy zrobi się cieplej [POGODA]

W nocy na północy, zachodzie, wschodzie i w centrum niebo przykryją chmury z frontu znad Bałtyku. Przyniesie on słabe miejscowe opady śniegu do maksymalnie...

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,620SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły