poniedziałek, 1 marca, 2021

Polska branża mleczarska a Brexit

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Przed nami szereg problemów…

Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej przyniesie wiele gospodarczych zmian. Z polskiej perspektywy, branżą która zmierzy się z poważniejszymi problemami, będzie mleczarstwo.

Kwestię tę szeroko omawiano podczas sesji pt.: „Brexit i jego skutki dla europejskiego mleczarstwa”, organizowanej w ramach 17. Międzynarodowego Forum Mleczarskiego (4-6 września 2019) w Serocku.
W wydarzeniu tym uczestniczył m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Minister, w swoim wystąpieniu, podkreślał, że sposobem na uniknięcie poważnych problemów w tym sektorze gospodarki, będzie dobrze zorganizowana i lojalna względem siebie spółdzielczość, ściśle współdziałająca z rolnikami. Szef resortu rolnictwa akcentował wartość współpracy instytucji państwowych z sektorem spółdzielczym i rolnikami w opozycji do wzajemnej konkurencji na rynkach zewnętrznych, którą Minister uznał za zjawisko szkodliwe.
Ponadto, podczas dyskusji analizowano inne zagrożenia związane w wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. W konkluzji stwierdzono, że najgorszą opcją będzie tzw.: „twardy Brexit”, czyli wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty Europejskiej bez odpowiednich umów.
Zauważono także, że Wielka Brytania, jako kraj zależny od importu żywności i produktów spożywczych z zewnątrz, dysponuje wieloma możliwościami zastąpienia dotychczasowego importu z Europy – choćby importem z państw Commonwealth’u (Brytyjskiej Wspólnoty Narodów – przyp. aut.).
Natomiast dla Polski, oznaczać to będzie zmaganie się z nadwyżkami mleka i produktów mleczarskich w całej Europie, a poszukiwanie nowych, dużych rynków zbytu nie jest łatwe.
Bez wątpienia, ważne będzie wsparcie Komisji Europejskiej.
Niezbędne jest uruchomienie mechanizmów osłon finansowych, zwłaszcza w pierwszym okresie po Brexicie.

Skala ewentualnych strat

Problem jest palący, szczególnie że jak szacują europejscy eksperci: 700 tys. gospodarstw mlecznych, 12 tys. zakładów mleczarskich i 300 tys. pracowników mleczarstwa w 28 krajach Unii Europejskiej, odczuje skutki twardego Brexitu. Wiązać się to może z poważnym kryzysem dla środowiska mleczarskiego, znacznie większym niż skutki rosyjskiego embarga.
Dodajmy, że bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur UE, poważnie zakłóci łańcuch dostaw, spowoduje wzrost cen, a cła obciążą konsumentów, importerów i eksporterów produktów mlecznych.
Jeśli więc strony nie osiągną porozumienia, wówczas Wielka Brytania będzie musiała przestrzegać taryf przewidzianych dla: „Najbardziej preferowanego narodu”, według kryteriów Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Zgodnie z orzeczeniem WTO, średnia taryfa dla krajów najbardziej uprzywilejowanych, którą UE mogłaby objąć mleczarstwem brytyjskim, wynosi 18,3%, podczas gdy obecna średnia stawka celna w Wielkiej Brytanii dla mleczarni w UE wynosi 14,2%.
Ponadto, w przypadku tzw.: „bezumownego Brexitu”, wysoce prawdopodobne są zmiany w wymogach sanitarnych i certyfikowaniu, nowe bariery formalne, choćby związane z odprawami na granicach, droższy transport i oczywiście cła.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źrodła: www.gov.pl www.forum-mleczarskie.org

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Podobne artykuły

We wtorek znów mocniej powieje [POGODA]

W nocy ma być na ogół pochmurno. Jedynie miejscami od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów na niebie można będzie zobaczyć gwiazdy. Temperatura spadnie do...

Burza wokół Zielonego Ładu

Zanosi się na gorącą rolniczą debatę i to już w czwartek 4 marca br. Wtedy to na internetowych łączach, w ramach  Dialogu Obywatelskiego – Europejski Zielony...

Zasiłek opiekuńczy przedłużony po raz kolejny!

Do 14 marca br. przedłużone zostaną uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodziców i opiekunów dzieci...

Śledź nas

21,226FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły