wtorek, 13 kwietnia, 2021

Paszporty dla żywności?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Powstał pierwszy w Polsce i innowacyjny w skali Świata prototyp systemu informatycznego pozwalający na identyfikację żywności w kluczowych etapach jej produkcji i rozprowadzania. Ostatecznie system służyć ma do śledzenia drogi produktów w łańcuchach dostaw żywieniowych od pola do stołu. W finalnej wersji, użytkownik (tj, rolnik, producent, pośrednik, konsument czy urzędnik w ramach kontroli), po wprowadzeniu oznaczenia konkretnego produktu rolno-spożywczego, będzie mógł zyskać informację na temat jego drogi, czasu transportów, przechowywania i obecnych właściwości.

Potrzeby małych i wielkich

Projekt to także odpowiedź na potrzeby przetwórców, dostawców żywności i sieci zajmujących się handlem spożywczym zainteresowanych wzrostem skuteczności i przejrzystości działania łańcucha dostaw. Także mali i średni producenci rolni potrzebują stałego dostępu do najnowszych rozwiązań technologicznych na równych zasadach jak duże podmioty.

Wiarygodna informacja 

Polski autorski projekt pn.Paszportyzacja polskiej żywnościwpisuje się w światowy trend zmierzający do zapewnienia wiarygodniej informacji o produkcie żywnościowym z uwzględnieniem jego pochodzenia, jakości oraz zabiegów jakim ten produkt został poddany. Dodajmy, że warsztaty nad projektem trwały od września 2020 roku do lutego 2021 roku. 

Test na ziemniakach i mięsie

Kolejnym krokiem będzie test systemu na rynkach: ziemniaka, wołowiny i wieprzowiny. Wdrażanie systemu poprzedzą wstępne konsultacje z udziałem handlowców i odbiorców. W pracach nad paszportyzacją żywności uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, instytucji obsługujących rolnictwo i rolnicze federacje branżowe. 

Źródło: KOWR
Foto: Pxabay
 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Front w środę zacznie się cofać. Zwiastuje to duże ocieplenie [POGODA]

W nocy sucho z przejaśnieniami będzie od okolic Olsztyna po Grudziądz, Kaszuby, Piłę, Poznań, Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie oraz miejscami od Sudetów po Leszno-...

Hodowcy wzywają Komisarza Wojciechowskiego. Bezmięsna dieta wbrew nauce!

W Europie i w Polsce, w wielu instytucjach i środowiskach rolniczych, toczy się burzliwa dyskusja na temat przyszłego kształtu unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Ważną...

Rynek wołowiny. Rok temu o takich cenach można było tylko pomarzyć

W kraju rynek wołowiny jest stabilny. Rok temu ceny wołowiny były niemal o 15% niższe niż obecnie. Z jednej strony to dobra nowina jednak...

Śledź nas

21,712FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły