czwartek, 22 października, 2020
- REKLAMA -

Odmiany premium od IGP Polska

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Demonstracja odmian premium z oferty firmy IGP Polska odbyła się dzisiaj (11.09) w miejscowości Sędziwojewo (gmina Września, woj. Wielkopolskie) na terenie rodzinnego gospodarstwa Pana Michała Koszarka.


Od lewej: Krzysztof Piłat IGP Polska, Szymon Przybyszewski IGP Polska, Andrzej Mańczak IGP Polska oraz właściciel gospodarstwa Michał Koszarek

Współpracę z firmą IGP Polska Pan Michał rozpoczął w ubiegłym roku. Odmiany posiane zostały w technologii bezorkowej, na glebie klasy 3a i b o pH 6,5. Przedplonem była pszenica. Kukurydza została zasiana 22 kwietnia w ilości 87 tys. ziaren na hektar. Był to okres dosyć suchy, pierwsze wschody pojawiły się 12-13 maja. Już wtedy kukurydza pokazała, że ma potencjał – susza nie była jej straszna.  

Pan Krzysztof Piłat z firmy IGP Polska omówił jakie odmiany wchodzą do skład odmian premium. Celem nadrzędnym oferty premium od jest JAKOŚĆ – czyli piękno odmian, ich doskonałość oraz niezmienne poszukiwania najlepszych rozwiązań. Odmiany w ofercie premium przechodzą trzykrotny etap selekcji: w hodowli, w procesach badań rejestrowych oraz dodatkowo w wewnętrznej hodowli, która prowadzi IGP w całej Europie, w tym w Polsce. Odmiany przed wprowadzeniem do oferty premium badane są w 3 stacjach COBORU: Zybiszów, Chrząstowo oraz Krzyżewo. Wszystkie badania prowadzone są zgodnie z metodyką COBORU obowiązującą dla kukurydzy w Polsce.

Pan Krzysztof podkreślał, że wszystko robione jest po to, by rolnik wybierając odmiany z oferty premium miał pewność, że ktoś się nad tym pochylił, wykonał ciężką pracę i wybiera on odmiany ,,top of the top’’ z tego, co jest dostępne na rynku. Dodał również, że jakość to również doskonała opieka i serwis ze strony firmy. Obecnie w IGP Polska 8 osób codziennie działa w terenie na rzecz doradztwa rolnikom.

Firma IGP Polska z ofertą mieszańców premium na sezon 2021 chciałaby przekazać przede wszystkim najlepszą europejską genetykę mieszańców kukurydzy.

Odmiany premium

W ofercie premium znajduje się 12 odmian (FAO w zakresie 200-300). Podczas spotkania w Sędziwojewie Szymon Przybyszewski i Andrzej Mańczak z IGP Polska omówili 7 z nich.

KOKUNA rządzi plonem – w zeszłym roku w badaniach COBORU okazała się numerem 1 z wynikiem 110,1% wzorca (1170kg suchego ziarna więcej z 1ha w stosunku do wzorca). Kokuna posiada charakterystyczne duże, nabrzmiałe kolby, które w 80% wypełnione są ziarnem typu dent. Przekłada się to na dobry dry down, czyli dobrze oddaje wodę. Średnio w kolbie znajdują 24 rzędy ziarna, a ilość ziaren w rzędzie sięga nawet 40 sztuk. Kukurydza średniego wzrostu, nie wylega.

QUENTIN – europejski lider plonowania zarówno w kiszone jak i w ziarnie. W 2019 roku w plonie ziarna odmiana ta uzyskała 104% wzorca, plony sięgały ponad 16 ton ziarna. Charakteryzuje się dobrymi wschodami i dobrym wiosennym wzrostem. Ponadto dobrze sobie radzi przy niższych wiosennych temperaturach. Ziarno typu flint – pożądana cecha w żywieniu bydła. Rekordzista jeśli chodzi o poziom energii.  

CODIGIP – król słabszych gleb, FAO 260, typ ziarnowy. Odmiana super nadaje się na stanowiska słabsze, również w warunkach suszy sobie dobrze radzi. W badaniach COBORU plonowała nawet o tonę więcej niż wzorzec. W 2018 roku odmiana ta została nagrodzona złotym medalem na targach Polagra Premiery i tego samego roku, na Podkarpaciu ustanowiła oficjalny rekord Polski w plonie ziarna kukurydzy z 1 ha (14,2 tony suchego ziarna). Ziarno pośrednie, z delikatną przewagą flinta.

HARDWARE – odmiana dwukierunkowa, zarejestrowana w COBORU w 2019 roku. Średni plon ziarna 107% wzorca (ponad 16t suchego ziarna z 1ha). Bardzo szybko rośnie. Ziarno pośrednie z przewagą denta. Charakteryzuje się dobrym oddaniem wody.

CODITIME – dwukierunkowa, grupa wczesna FAO 220-230. W 2018 roku odmiana osiągnęła 107% wzorca w plonie ziarna. W roku ubiegłym w plonie suchej i świeżej masy również plonowała powyżej wzorca. Odmiana dosyć polityczna – jest bardzo wysoka, można zaskoczyć sąsiada.

IDENTITY – nowość, dostępna w ofercie od tego roku. Jest to ekstremalnie szybka odmiana kukurydzy – FAO 200. Typowy dent (100%). Posiada znakomity dry-down czyli znakomicie dosycha. Nie jest rośliną wysoką.

CODIZUK – odmiana dwukierunkowa. Zarejesrtowana w COBORU w 219 roku. Rekordzista Polski jeśli chodzi o plon zielonej masy na kiszonkę. Rekord ustanowiono w zeszłym roku na Podlasiu – 78 ton zielonej masy. Odmiana wysoka, nawet do 4,5m wysokości. Nadaję się na uprawę na biogaz oraz na gleby słabsze. Kolby na roślinie usytuowane są wysoko.  

PRZYPOMINAMY! IGP POLSKA organizuje konkurs związany z kolbami kukurydzy – CZYTAJ TUTAJ

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Jutro sporo słońca także na południu i wschodzie [POGODA]

W nocy na zachodzie, północy i w centrum sporo chmur, z których na Pomorzu Zachodnim, Kaszubach, Pomorzu Gdańskim miejscami popada nieduży deszcz....

Czy podatek rolny wzrośnie?

Wysokość podatku rolnego ustalą gminy Wczoraj (19 października br.), Prezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował komunikat w sprawie średniej ceny...

Sinusoida cen w skupach. Ile płacą za jaja?

W chowie klatkowym tym razem tylko jedna klasa jaj zanotowała spadek cenowy. Dotyczył on jaj w rozmiarze L. W ciągu rozpatrywanego tygodnia...

Śledź nas

17,683FaniLubię to
350ObserwującyObserwuj
2,460SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Jutro sporo słońca także na południu i wschodzie [POGODA]

W nocy na zachodzie, północy i w centrum sporo chmur, z których na Pomorzu Zachodnim, Kaszubach, Pomorzu Gdańskim miejscami popada nieduży deszcz....

Czy podatek rolny wzrośnie?

Wysokość podatku rolnego ustalą gminy Wczoraj (19 października br.), Prezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował komunikat w sprawie średniej ceny...

Sinusoida cen w skupach. Ile płacą za jaja?

W chowie klatkowym tym razem tylko jedna klasa jaj zanotowała spadek cenowy. Dotyczył on jaj w rozmiarze L. W ciągu rozpatrywanego tygodnia...

Kto może stosowac nawozy naturalne do 30 listopada?

Wielkopolska Izba Rolnicza na podstawie zapisów „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu...

Na co będą przeznaczone środki w ramach WPR po 2020 roku?

Rada Europejska skupiająca szefów rządów i głowy państw członkowskich UE uzgodniła dziś 21 października br. stanowisko negocjacyjne w sprawie pakietu reform Wspólnej...