poniedziałek, 1 marca, 2021

Nowy terminal rolno-spożywczy. Czy rolnictwo na tym skorzysta?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa utworzył spółkę celową pod nazwą: Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo. Ma to być krok w kierunku budowy pierwszego terminala przeładunkowego dla towarów rolno-spożywczych w województwie kujawsko-pomorskim.

– Przyszły Terminal Bydgoszcz Emilianowo ma dać możliwość przeładunku i zamiany środków transportu towarów, w tym w szczególności towarów rolno-spożywczych. Budowa terminala przyczyni się do poprawy logistyki i handlu oraz ułatwi eksport – informuje Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Skrócenie transportu?

Budowa terminala Bydgoszcz Emilianowo wraz z zapleczem magazynowym i obsługowym, służyć ma poprawie krajowej i regionalnej logistyki. Ma również skrócić czas oczekiwania na załadunek i przeładunek. Zwiększyć ma się także zdolność przeładunkowa polskich portów morskich, w tym portów Trójmiasta, a szczególnie Portu Morskiego Gdynia.

Co teraz?

Nowo powołana spółka celowa przygotuje dokumentację przyszłej inwestycji. 28 lipca 2020 r. spółkę wpisano do Rejestru Przedsiębiorców KRS. Kapitał założycielki Terminala Intermodalnego Bydgoszcz Emilianowo wynosi 2 mln zł i zostanie przeznaczony na sporządzenia m.in.: dokumentacji przedprojektowej i dokumentacji projektowej.

Wcześniej, 17 września 2019 r. podpisano porozumienie o wspieraniu powstania pod Bydgoszczą intermodalnego terminala kolejowo-drogowego. Sygnatariuszami porozumienia są: PKP S.A., Zarząd Morskiego Portu Gdynia, PKP Cargo S.A., Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, gmina Nowa Wieś Wielka oraz wojewoda kujawsko-pomorski. Zgodnie z ustaleniami do spółki celowej powołanej przez KOWR przystąpią teraz PKP S.A. oraz Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. W najbliższym czasie planowane jest podpisanie warunkowej umowy inwestycyjnej pomiędzy tymi podmiotami.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KOWR

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Zasiłek opiekuńczy przedłużony po raz kolejny!

Do 14 marca br. przedłużone zostaną uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodziców i opiekunów dzieci...

Co musi zrobić producent, aby otrzymać Chronione Oznaczenie Geograficzne?

Na sklepowych półkach coraz częściej możemy zauważyć produkty posiadające Chronione Oznaczenie Geograficzne. Prawdopodobnie dla większości z nas jest to kolejna naklejka, która sama w...

Mleko do skupu pierwszy raz od kilku miesięcy potaniało

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że podczas stycznia nowego roku 2021 cena oferowana w skupie za mleko spadła do poziomu 149,35 zł/hl, o...

Śledź nas

21,220FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły