czwartek, 4 marca, 2021

Nowe rozmiary opony rolniczej MICHELIN AxioBib 2

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Michelin poszerza gamę opon przeznaczoną do ciągników o większej mocy i nośności VF MICHELIN AxioBib 2. W oponach zastosowano między innymi technologię Michelin Ultraflex, dzięki której przy ciśnieniu nie przekraczającym 2 barów ogumienie ma taką samą nośność jak opony tradycyjne.

Wraz z dążeniem rolników do większej produktywności rośnie również zapotrzebowanie na ciągniki o większych osiągach i opony o wyższych indeksach nośności i prędkości. Jednocześnie rolnicy chcą mieć możliwość zamontowania najlepszego ogumienia na starszych ciągnikach, gdzie wykorzystywane są węższe obręcze. Gama opon Michelin AxioBib 2 jest rozwiązaniem idealnie wpisującym się w te oczekiwania. Opony są w pełni kompatybilne z 20- i 21-calowymi obręczami ciągników starszych typów oraz centralnymi systemami regulacji ciśnienia. Michelin AxioBib 2 ma wyjątkową nośność wśród opon w tych rozmiarach dostępnych na rynku oraz doskonałą trakcję w pracach polowych.

Opony MICHELIN AxioBib 2 zostały zaprojektowane do stosowania w pracach, gdzie niezbędny jest duży uciąg i wysoka trakcja, czyli takich jak na przykład orka, transport płodów rolnych, rozrzucanie obornika czy praca z różnego typu agregatami. We wszystkich tych przypadkach wymagane są ciągniki z silnikami o wysokim momencie obrotowym.

W oponach MICHELIN AxioBib 2 zastosowano technologię MICHELIN Ultraflex, która zapewnia wiele korzyści, m.in. ochronę gleby, lepszą trakcję, oszczędność paliwa i większy komfort jazdy. Opony Michelin wykorzystujące technologię MICHELIN Ultraflex umożliwiają udźwig podobnych obciążeń jak opony tradycyjne, nie przekraczając przy tym ciśnienia 2 barów. Mogą więc przewozić większe obciążenia, jednocześnie chroniąc glebę. Dzięki mniejszemu ugniataniu gleby, jakie zazwyczaj powodują kombajny, możliwa jest skuteczna cyrkulacja wody i powietrza na uprawianym polu, co powoduje jednolity wzrost plonów, a także ochronę zbiorów. Dzięki wykorzystaniu niskociśnienieniowej technologii Michelin Ultraflex rolnicy mogą zwiększyć plony nawet o 4%[1].

 

Lepsza trakcja w polu

Płaski bieżnik przy niższym ciśnieniu powoduje dłuższy obszar kontaktu z podłożem. Dzięki wytężonej pracy inżynierów Michelin gama opon Michelin AxioBib 2 VF posiada dłuższy obszar kontaktu z podłożem, dzięki czemu jego powierzchnia wzrasta o 19%. Pozwala to na zwiększenie uciągu ciągnika nawet o 35%[2]

Większy obszar kontaktowy i obniżone ciśnienie umożliwiają zmniejszenie głębokości kolein i większą przyczepność niezależnie od warunków glebowych, co pozwala oszczędzać czas i paliwo. Takie rozwiązania idą z duchem czasu, umożliwiając także zastosowanie współczesnych technik uprawy, jak na przykład zasiew bezpośredni. Zmniejszone ugniatanie w połączeniu z możliwością zastosowania wydajniejszych maszyn pozwalają uzyskać większe plony, a co za tym idzie i zyski. Nawet przy niskim ciśnieniu opony zaprojektowane w technologii MICHELIN Ultraflex gwarantują bezpieczniejszą jazdę po drogach publicznych i  stabilność.

Oznaczenie NRO i kompatybilność z centralnymi systemami regulacji ciśnienia w oponach

Opona Michelin AxioBib 2 650/65 R42 jest nie tylko kompatybilna z rozmiarami obręczy zalecanymi przez ETRTO (Europejską Organizację Techniczną ds. Opon i Obręczy), ale posiada również oznaczenie NRO (Narrow Rim Option), które wskazuje, że oponę można montować na obręczach węższych niż normalnie dozwolonych normami ETRTO dla opon IF i VF. W efekcie pozwala to na stosowanie nowych opon Michelin na ciągnikach starego typu. Opony Michelin w tym rozmiarze można by montować standardowo na obręczach o szerokości 23 cale, ale dzięki oznaczeniu NRO można je również montować na obręczach 20 i 21 cali. W każdym przypadku Michelin rekomenduje sprawdzenie szczegółów montażu z katalogiem lub przedstawicielem marki.

Rolnicy, którzy posiadają w swoich ciągnikach system centralnej regulacji ciśnienia, mogą korzystać z opon w pełnym zakresie ciśnień, zyskując wydajność niezależnie od warunków na drodze i w polu. Gama Michelin AxioBib 2 jest kolejną oponą w grupie Michelin, którą można stosować nawet z ciśnieniem 0,6 bara.

Po wprowadzeniu na rynek dwóch nowych rozmiarów opony – VF 710/60 R34 173D/169E TL AXIOBIB 2 oraz VF 900/60 R42 189D/185E TL AXIOBIB 2 – obecnie na rynku dostępne są następujące wersje:

 

Bezpłatny egzemplarz magazynu Agro Profil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[1] Wewnętrzne testy przeprowadzone w czerwcu 2016 r. ze standardową oponą dostępną na rynku.

[2] Według badania Uniwersytetu Harper Adams

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Nowy CLAAS ARION 400

Wraz z wprowadzeniem normy emisji spalin Stage V ciągniki ARION 400 firmy CLAAS zyskują nową stylistykę, nowy flagowy model, a od modelu ARION 440 także większą moc...

CLAAS CEMOS z nowymi możliwościami od wiosny 2021

Po wprowadzeniu CEMOS dla ciągników w serii ciągników CLAAS ARION i AXION w roku 2020 system jest teraz dostępny także w dużych ciągnikach półgąsienicowych serii AXION 900...

Ostatnie chwile z ciepłym powietrzem [POGODA]

Już w nocy na zachodzie, wschodzie, północy i w centrum niebo szczelnie zakryją chmury z niewielkimi opadami mżawki. Temperatura spadnie tutaj nad ranem do...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,390SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły