niedziela, 28 lutego, 2021

Nowe normy w imporcie jaj

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Dobrostan kur warunkiem zniesienia cła

Zgodnie z wstępnymi warunkami projektowanej umowy handlowej między Unią Europejską a południowoamerykańskimi Państwami Grupy „Mercosur”  (hiszp.:  „Mercado Común del Sur” – „Wspólny Rynek Południa” – przyp. red.), jaja importowane z: Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Urugwaju, do państw członkowskich Unii Europejskiej, zwolnione zostaną z cła tylko wtedy, gdy znoszące je kury, będą chowane zgodnie ze standardami obowiązującymi w Zjednoczonej Europie.
Zdaniem specjalistów, to pierwszy przypadek, gdy umowa handlowa dotycząca importu towarów do Unii zostanie uzależniona od spełnienia wymogów dotyczących dobrostanu zwierząt.

Jakość i konkurencyjność

Według Europejskiego Stowarzyszenia Przetwórców Jaj „EEPA” (ang.: „European Egg Processors Association” – przyp. red.), dostosowanie się południowoamerykańskich eksporterów, do wskazanych w umowie unijnych norm prawnych, zwiększy cenę 1 szt. jaja o 16%. Zdaniem ekspertów, wspomnianej organizacji, nowy warunek dotyczący dobrostanu kur, przyczyni się tym samym do wzrostu konkurencyjności jaj producentów unijnych, w stosunku do jaj importowanych.

 

Dobrostan kur warunkiem umowy

Dodajmy, że niektóre dotychczasowe unijne umowy o wolnym handlu, jak np. Umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą z 2014 r., obejmowały postanowienia dotyczące dobrostanu zwierząt. Nie mniej jednak, po raz pierwszy, zniesienie cła uzależniono od przestrzegania określonych norm. Przy okazji zaznaczyć należy, że umowa Unii Europejskiej z Państwami Grupy „Mercosur”, to największe prawne porozumienie dotyczące redukcji ceł w historii Zjednoczonej Europy.

Powyższa umowa została opublikowana, 2 października 2019 roku, na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego. Obecnie, strony porozumienia, przygotowują jego ostateczną wersję. Następnie, dokument zostanie przedłożony do zatwierdzenia, Państwom członkowskim Unii Europejskiej oraz Parlamentowi Europejskiemu.

 

Europejczycy pragną zmian

W tej istotnej sprawie głos zabrała również Marta Jarosiewicz, Koordynatorka Kampanii Biznesowych ze Stowarzyszenia „Otwarte Klatki”. Zdaniem Koordynatorki, ten bezprecedensowy przypadek, traktowania dobrostanu zwierząt, jako istotnego warunku zawierania międzynarodowej umowy handlowej, da początek dalszym zmianom w tym zakresie. Marta Jarosiewicz podkreśla też, że Europejczycy bardzo wysoko stawiają dobrostan zwierząt i pragną zmian na poziomie całej Unii Europejskiej. Dowodem na to ma być, zebranie 1,5 miliona podpisów pod Inicjatywą Obywatelską p.n.: „End the Cage Age” (ang.: „Koniec Ery Klatki” – przyp. red.), zmierzającą m.in. do wprowadzenia zakazu stosowania klatek w hodowli kur niosek.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Stowarzyszenie „Otwarte Klatki” ( www.otwarteklatki.pl) ; www.ec.europa.eu
Foto: „Pixabay”

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Ochłodzenie, ocieplenie i znowu ochłodzenie [POGODA]

W poniedziałek pojawi się pewien kłopot z temperaturą i wcale tak ciepło jak na mapie być nie musi. A to za sprawą mgieł, które...

Rekordowe ceny kukurydzy na mecie?

W minionym tygodniu na paryskiej giełdzie MATIF cena kukurydzy osiągnęła poziom 230 euro za tonę, czyli ponad tysiąc złotych. Dało to impuls do dalszego...

Rynek jaj. Na wartości tracą jaja ekologiczne i z wolnego wybiegu

Kolejny tydzień na rynku jaj obfitował w dalsze podwyżki spowodowane mniejszą podażą surowca. Nie zabrakło także niższych notowań, jednak dotyczyły one kategorii, które zazwyczaj...

Śledź nas

21,208FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły