niedziela, 28 lutego, 2021

Nowa szansa dla rolników?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W fazę konsultacji społecznych wszedł projekt zmieniający rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. 

Z 20 do 40 hektarów

W projekcie zawarto zmianę przepisów polegającą na zwiększeniu maksymalnej powierzchni dla której można ubiegać się o pomoc na zalesienie w całym okresie programowania. Zwiększenie limitu z 20 ha do 40 ha da  beneficjentom (głównie rolnikom), którzy uczestniczyli już w poddziałaniu zalesieniowym, możliwość ubiegania się o pomoc dla nowych powierzchni. Zmiana ta związana jest z dwuletnim okresem przejściowym pomiędzy Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW 2014–2020), a przyszłym okresem programowania. 

Zyskają szansę na wsparcie

Nowy limit ma być korzystny dla tych rolników – beneficjentów programu zalesień, którzy już obecnie osiągnęli próg zalesienia ‒ 20 ha i nie mogliby ubiegać się o pomoc w kolejnych latach. Uzasadnieniem tej zmiany jest też zwiększenie maksymalnej powierzchni przeznaczanej do zalesiania z uwagi m.in. na korzystny wpływ zalesień na łagodzenie zmian klimatu oraz zwiększenie różnorodności biologicznej. Koleją przesłanką są wskazania Europejskiego  Zielonego Ładu ku temu, że aby Unia Europejska mogła osiągnąć neutralność klimatyczną i zdrowe środowisko naturalne poprzez poprawę jakości obszarów leśnych i zwiększenie ich powierzchni w UE. Ponadto, zdaniem MRiRW zmiana wpływać ma na zwiększenie lesistości kraju, a to dlatego, że od 2004 r. w Polsce praktycznie całość zalesień na gruntach niestanowiących własności Skarbu Państwa, realizowana jest w ramach kolejnych Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Powyższa koncepcja została już pozytywnie zaopiniowana przez unijny Komitet Monitorujący Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014‒2020.

Projekt rozporządzenia trafił też do organizacji, samorządów i środowisk rolniczych. Konsultacje potrwają do 29 stycznia br. Natomiast nowy nabór wniosków na zalesianie planowany jest na 15 marca br. Informacje na temat konsultacji i wcześniejszych stawek wsparcia na zalesienia dostępne są na stronach ARiMR i MRiRW. 

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,204FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły