poniedziałek, 8 marca, 2021

Niewiele czasu na wnioski na rozwój usług rolniczych!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Rozwój usług rolniczychfinisz naboru!

Przyszła środa, 13 stycznia 2021 r., będzie ostatnim dniem na złożenie wniosków o przyznanie pomocy na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” z funduszy Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014-2020. 

Wysokość tego rodzaju dofinansowania to nawet 500 tys. zł dla wnioskodawcy. Refundacji podlega do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na zakup ciągników, kombajnów zbożowych, siewników, przyczep rolniczych, aparatury pomiarowej i kontrolnej, sprzętu komputerowego i oprogramowania służących do zarządzania przedsiębiorstwem lub wspomagających sterowanie procesem świadczenia usług, wdrożenia systemu zarządzania jakością, opłat za patenty i licencje.
Dofinansowanie nie obejmuje natomiast zakupu nieruchomości, rzeczy używanych, jak również kosztów robót budowlanych, leasingu zwrotnego oraz podatku VAT.

Kto może się ubiegać?

O pomoc mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać świadczenie usług dla rolnictwa. Warunkiem skorzystania ze wsparcia jest wykonywanie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług dla gospodarstw rolnych przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. I co ważne,
musi to być jedna z następujących trzech rodzajów działalności gospodarczej: działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną; działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich lub działalność usługowa następująca po zbiorach. Wnioski składać można we właściwych terenowo regionalnych Oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej. Wniosek można również wysłać w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem platformy e-PUAP.

100 tysięcy na nawadnianie

ARiMR przypomina też, że 28 stycznia 2021 r., upłynie termin składania wniosków o dotację nainwestycje w nawadnianie gospodarstw w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”  w ramach PROW.O tego rodzaju wsparcie może się ubiegać rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha, który w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku wykazał przychód w wysokości co najmniej 5 tys. zł.
Konieczne jest również posiadanie wpisu w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Ulepszanie i powiększanie

Wsparcie przyznawane jest na realizację inwestycji ulepszających już istniejące instalacje nawadniające, powiększających obszar nawadniania lub jednocześnie powiększających obszar nawadniania i ulepszających już istniejące instalacje. Dofinansowanie można otrzymać m.in. na: budowę studni i zbiorników; zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem. Maksymalna kwota pomocy wynosi 100 tys. zł, przy czym refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 proc. w przypadku młodego rolnika).

Więcej informacji o naborach znaleźć można na stronie internetowej Agencji, w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR, a także pod bezpłatnym numerem infolinii – tel. 800-38-00-84.

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Internetowe urzędy dla rolnika

Cyfrowe "paszporty" żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,820SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły