piątek, 26 lutego, 2021

Niecodziennie znalezisko w sierakowskich lasach – leśnicy jeszcze czegoś takiego nie widzieli

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W poniedziałek 3 sierpnia sierakowscy leśnicy (woj. wielkopolskie) poinformowali na swojej stronie facebookowej o nietypowym znalezisku.

Niestety wyrzucanie śmieci do lasu jest w Polsce nadal spotykanym zjawiskiem. Zwykle dotyczy to wywożenia zużytego sprzętu ADG, plastików, worków ze śmieciami, starych mebli czy opon. Tym razem, to co zauważyli leśnicy zdecydowanie ich zaskoczyło.

Przyczepa zboża z wołkiem

Pomiędzy drzewami, na wolnym „placu” po wycince drzew wywieziona została cała przyczepa zboża. Ziarna pszenicy noszą wyraźne oznaki żerowania szkodników magazynowych. Najprawdopodobniej są to efekty pojawienia się w magazynie wołka zbożowego.

#CzasŹniw #CzyszczenieMagazynów #ŻniwaWLesie Wyrzucanie śmieci do lasu 🌲🥤🍾📺🍾🌲nie jest zjawiskiem nowym. Wydawało nam…

Opublikowany przez Nadleśnictwo Sieraków, Lasy Państwowe Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Wygląda na to, że któryś z lokalnych rolników przeprowadził w czasie żniw czyszczenie magazynów i zdecydował się na wywiezienie zalegającego zboża do lasu.

Sytuacja taka nie powinna mieć miejsca, a odpady po czyszczeniu magazynu należy odpowiednio zutylizować – przekazał nam informację Nadleśniczy z Nadleśnictwa Sieraków.

Co zrobić z odpadami z magazynu?

Na szczęście wołek zbożowy nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla środowiska i nie przenosi się na drzewa. Oczywiście taka ilość zboża pozostawiona w jednym miejscu jest problematyczna do zagospodarowania i stanowi przeszkodę dla rozwijającej się pod nią roślinności.

Biologiczne odpady pochodzące z czyszczenia magazynów zbożowych można z powodzeniem utylizować na kompostnikach lub zmieszać je z obornikiem. Po przefermentowaniu nasiona stracą zdolność kiełkowania, nie ma więc ryzyka zachwaszczenia pola przy wywożeniu nawozu.

Fot. Nadleśnictwo Sieraków

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

W sobotę napłynie chłodne powietrze z północy [POGODA]

Z piątku na sobotę popada w rejonie Zamościa, Krakowa, Rzeszowa- spadnie tutaj około 2-4 mm deszczu. Niewielkie opady mżawki do 1-2 mm pojawią się...

Aktywiści żądają zakazu reklam mięsa!

Kolejne dzieło zostało wymierzone w hodowców zwierząt. Tym razem tyczy się zakazu reklamowania mięsa. Na pomysł wpadł niemiecki Greenpeace a wątek przejęła eurodeputowana Sylwia...

Fosfarm nowość w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Oferta Grupy Azoty została wzbogacona o linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK. Stanowią one racjonalne i efektywne źródło składników...

Śledź nas

21,188FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły