Przed nami wyjątkowo silne ulewy pochodzenia burzowego. Wiele pól popłynie.

Już w nocy wilgotna masa powietrza znad Ukrainy i Morza Czarnego wraz z niewielkim, płytkim niżem rozgości się po całym kraju.

W nocy przelotne opady deszczu i burze pojawiać się będą od Kaszub po Wielkopolskę, Dolny Śląsk, Ziemię Lubuską, Opolszczyznę, Kujawy i woj. Łódzkie. Na wschodzie i wybrzeżu sucho- na pozostałym obszarze zwłaszcza do północy może przelotnie popadać.

W ciągu dnia w całym kraju pojawią się przelotne opady i zlewne burze. Jednak warto spojrzeć na prawdopodobieństwo opadów. I te sugeruje nam, że popada niemal u każdego kto mieszka w prawdopodobieństwie opadu rzędu 95%. Opady pochodzenia burzowego będą bardzo zlewne. Już dziś warto przekopać tereny nie odpływowe, gdzie zwykle gromadzi się woda. W ciągu 2-3 h może spaść do nawet ponad 60 mm deszczu. Będą liczne powodzie błyskawiczne.

Najwięcej zjawisk burzowych będzie po godzinie 18:00.

 Wiatr najsłabszy w strefie zbieżności wiatru- tam też najwcześniej, bo już około południa będą się piętrzyć chmury burzowe- to są obszary od Kaszub po wschodnią, środkową Wielkopolskę i Opolszczyznę, zachód Łódzkiego.

Podczas burz możliwy również grad do 2-3 cm oraz silny wiatr do 50 km/h- miejscami pojawi się microbust z wiatrem do 90-100 km/h- krajobraz po takim zjawisku często przypomina przejście trąby powietrznej ale nią nie jest.

Łukasz Sieligowski