sobota, 27 lutego, 2021

Nawadnianie gospodarstw – można składać wnioski o dotacje!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Od 25 września 2019 r. do 22 listopada 2019 r., rolnicy pragnący zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, składać mogą wnioski o dotacje na inwestycje w nawadnianie gospodarstw rolnych. Tego rodzaju nabory ogłaszane będą cyklicznie.

 

Kto jest uprawniony?

Przypomnijmy: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program pomocy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Do skorzystania z pomocy realizowanej w ramach działania: „Modernizacja gospodarstw rolnych”, uprawnieni są rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 hektara i nie większej niż 300 ha. Wsparcie obejmuje trzy kategorie inwestycji: ulepszające już istniejące instalacje nawadniające; powiększające obszar nawadniania; jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje.

 

Warunki konieczne

Ubiegając się o dotację na nawadnianie należy: w przypadku ulepszenia istniejących instalacji, doprowadzić do oszczędności wody na poziomie, co najmniej, 10 procent dotychczasowego jej zużycia.
W przypadku powiększenia obszaru nawadniania, należy wykazać brak znaczącego, negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko.
Natomiast, w przypadku inwestycji wpływających na jednolite części wód powierzchniowych lub podziemnych, których stan, ze względu na ilość wody, określony został w planie gospodarowania wodami w dorzeczu, jako mniej niż dobry, od wnioskodawców wymaga się wykazania faktycznej (efektywnej), oszczędności wody.
W rezultacie, każda z powyższych inwestycji w nawadnianie, musi mieć zainstalowane urządzenie do pomiaru zużycia wody.

 

Wysokość wsparcia

Przewidziano, że na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo rolne, pomoc wynieść może maksymalnie 100 000. zł. Przy czym, refundacji podlega 50 procent kosztów poniesionych na realizację inwestycji (a 60 procent w przypadku młodego rolnika!).
Ponadto, minimalny poziom kosztów inwestycji musi być wyższy niż 15 000 zł. Obowiązuje też brak podziału inwestycji na etapy. Ponadto, złożenie wniosku o płatność końcową powinno nastąpić przed upływem 24. miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy i nie później niż do 30 czerwca 2023 r.

 

Studnie, zbiorniki, maszyny, instalacje

Z programu powyższego programu rolnicy będą mogli sfinansować m.in. budowę studni i zbiorników; zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

Wnioski przyjmować będą oddziały regionalne ARiMR. Można je także składać za pośrednictwem biur powiatowych Agencji lub drogą pocztową.
Więcej informacji na stronie internetowej Agencji, pod adresem: www.arimr.gov.pl

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.arimr.gov.pl

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,200FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły