sobota, 6 marca, 2021

Narodowa strategia rozwoju

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wsparcie dla rodzinnych gospodarstw rolnych, poprawa warunków życia na wsi, skrócenie łańcuchów dostaw i zachęta dla młodych – to główne tezy z dzisiejszej (22 grudnia br.), konferencji prasowej z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy i Komisarza Europejskiego ds. Rolnictwa i RW Janusza Wojciechowskiego, podczas której omawiano stan prac nad polską Narodową Strategią Rozwoju dla unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.

Nowe konkurencyjne rolnictwo

– Rzecz w tym by unijna Wspólna Polityka Rolna ze wszystkimi dostępnymi formami wsparcia była skoncentrowana na potrzebach rolników i rolnictwa, a także na działaniach służących poprawie  warunków pracy i życia na wsi. Dlatego ważna jest komplementarność WPR z Funduszem Spójności a także z Funduszem Odbudowy – powiedział Minister Rolnictwa Grzegorz Puda. – W nowej perspektywie czasowej zależeć nam będzie na  wsparciu dla młodych rolników, którzy dysponując odziedziczonymi gospodarstwami po rodzicach, dziadkach, będą chcieli kontynuować i rozwijać działalność rolniczą. Myślimy też o wsparciu dla ludzi młodych, którzy nie zajmowali się dotąd rolnictwem, a chcieliby spróbować założyć i prowadzić gospodarstwa rolne.

Do priorytetów polskiej krajowej strategii dla WPR Minister zaliczył też wsparcie dla transferu technologii i innowacji, aby docelowo polskie rolnictwo zajęło pozycję wyprzedzającą w stosunku do innych działów gospodarki, a także w stosunku do rolnictwa w innych krajach Unii Europejskiej.

Upodmiotowienie gospodarstw

 
Kolejne zadanie to upodmiotowienie prawne gospodarstwa rolnego, tak aby można było pozyskiwać i rozliczać wsparcie w odniesieniu do gospodarstw, a nie jak do tej pory, osobowo do konkretnych rolników (co często było źródłem problemów choćby przy pokoleniowej zmianie własności).

Spółdzielczość i dostawy

Następny priorytet to wsparcie i promocja działalności spółdzielczej i rodzinnych gospodarstw rolnych. 
Kolejny priorytet to podejmowanie działań na rzecz skrócenia łańcucha dostaw od pola do stołu, łącznie ze wsparciem krajowej i regionalnej produkcji rolnej, bliskiej geograficznie i obszarowo konsumentom. Wsparciem otoczony zostanie również rolniczy handel detaliczny i przetwórstwo rolne.  

Zaawansowany etap prac

O procedurach dotyczących przygotowania krajowych strategii mówił natomiast Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski:

– Na obecnym etapie prac nad WPR prowadzone są zaawansowane trójstronne rozmowy pomiędzy Radą Europy, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Natomiast równolegle, zgodnie z naszymi rekomendacjami, trwają prace nad krajowymi Narodowymi Strategiami Rozwoju. Rzecz w tym aby krajowe strategie były zgodne z założeniami WPR, szczególnie że są te to dokumenty w których założenia Wspólnej Polityki rozpisane zostaną na konkretne działania.

Odejście od zbyt intensywnej produkcji

Komisarz Wojciechowski, podobnie jak Minister, do priorytetów polskiej krajowej strategii rozwoju zaliczył wsparcie dla małych i średnich rodzinnych gospodarstw rolnych, odejście od nadmiernej intensyfikacji rolnictwa, wsparcie dla dobrostanu i podwyższonego dobrostanu zwierząt, skrócenie łańcuchów dostaw od pola do stołu, nacisk na zrównoważone rolnictwo, rolnictwo ekologiczne oraz ograniczenie wskaźników obciążających środowisko.

 Cieszy mnie zgodność priorytetów polskich władz z założeniami WPR – podkreślił Komisarz. – Jest szansa, że polska strategia będzie strategią wzorcową w skali Unii Europejskiej. Polska nie jest też skazana na bycie eksporterem. Dobra polska żywność na krajowym rynku to preferowany kierunek. Jest też wiele do zrobienia w dziedzinie rolnictwa ekologicznego i rozwoju wiejskiej infrastruktury, ale tak jak mówił pan minister, będzie na to wsparcie, zakładamy też komplementarność aż trzech funduszy: WPR, Funduszu Spójności i oczywiście Funduszu Odbudowy.

Zachęta do konsultacji

Ponadto, Komisarz Europejski zachęcił wszystkich rolników, producentów rolnych, a takze podmioty związane z rolnictwem do udziału w konsultacjach dotyczących krajowej Narodowej Strategii Rozwoju dla Wspólnej Polityki Rolnej. Dodał też, że na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej dostępne są wszystkie projekty strategii krajów członkowskich UE 

Źródło i foto: MRiRW

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Rynek jaj. Popyt przewyższa podaż, ceny rosną

Miniony tydzień charakteryzował się utrzymaniem trendu wzrostowego cen. Zbliżamy się do okresu świątecznego który jest głównym motorem napędowym popytu co wpływa na wyższe ceny...

W nocy zrobi się cieplej [POGODA]

W nocy na północy, zachodzie, wschodzie i w centrum niebo przykryją chmury z frontu znad Bałtyku. Przyniesie on słabe miejscowe opady śniegu do maksymalnie...

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,590SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły