sobota, 27 lutego, 2021

Kto może stosowac nawozy naturalne do 30 listopada?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wielkopolska Izba Rolnicza na podstawie zapisów „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” poinformowała rolników o prawnie dozwolonej możliwości wydłużenia terminu stosowania nawozów naturalnych na polach.

Kto może nawozić?

Tego rodzaju możliwość dotyczy podmiotów (rolników, przedsiębiorców rolnych), którzy będą zakładać uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach.

Wielkopolska Izba uczula jednak, że rolnicy ci winni pamiętać, że w tym przypadku dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha. Należy też szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, rodzaj zastosowanych nawozów i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.

Tego rodzaju możliwość dotyczy także tych podmiotów rolnych, które nie mogły dokonać zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności na nadmierne uwilgotnienie gleby.

– I dla tych właśnie podmiotów termin graniczny stosowania nawozów to dzień 30 listopada – wyjaśnia Prezes Zarządu WIR Piotr Walkowski.

Na podstawie informacji z Ministerstwa

Wielkopolska Izba Rolnicza swój komunikat uzasadnia wcześniejszymi informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zgodnie z którymi  zastosowanie powyższego rozwiązania nie wymaga uzyskania osobnej zgody.

Natomiast producent rolny winien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące lokalnie warunki pogodowe, czy istnieje potrzeba dłuższego okresu nawożenia, czy też nie – dodaje Prezes Zarządu WIR Piotr Walkowski.

Jednakże dla uzasadnienia i udokumentowania swojej decyzji, rolników zobowiązano do dokonania wymaganych wpisów do dokumentacji Programu Azotanowego prowadzonej w gospodarstwie. Dozwolone i pomocne jest również wykonanie fotografii podtopionych pól, załączenie kopii faktur sprzedaży buraków w opóźnionym terminie, i tym podobnych dokumentów, co przyda się podczas kontroli realizacji „Programu”.


Źródło: WIR

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,204FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły