piątek, 18 czerwca, 2021

Krajowa Spółka Cukrowa buduje fotowoltaiczną farmę

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. dostosowuje metody działania do wymogów związanych z przeciwdziałaniem  zmianom klimatu, a także ze zmniejszaniem przemysłowych obciążeń dla środowiska. Sposobem na to jest inwestowanie w odnawialne źródła energii (OZE). W ramach tej polityki w Oddziale KSC S.A. Cukrownia Dobrzelin (gmina Żychlin, powiat kutnowski, woj. łódzkie), spółka buduje farmę fotowoltaiczną o mocy 520 kWp (tzw.: kilowatopik – jednostka wydajności instalacji fotowoltaicznej odnosząca się do jej modułów). Budowę rozpoczęto 4 grudnia 2020r. a planowany termin zakończenia to 28 maja 2021r.

Ponad 1,6 miliona zł z WFOŚiGW 

Na realizację powyższej inwestycji Krajowa Spółka Cukrowa pozyskała preferencyjną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w wysokości 1 648 870,00 PLN. KSC została zobowiązana do jej spłaty w ciągu 5 lat, a oprocentowanie pożyczki to 1,5 % w skali roku. Dodajmy, że wartość ogólna budowy famy fotowoltaicznej w Dobrzelinie to: 1 805 000,00 PLN. Krajowa Spółka Cukrowa ma też możliwość ubiegania się o umorzenie kwoty pożyczki do wysokości 15 % jej wartości.

Nawet jeden megawat

Powstająca farma fotowoltaiczna ma też możliwość rozbudowy do mocy 1 MW. Instalacja składać się będzie z 1792 sztuk paneli polikrystalicznych o mocy 290 W każdy. Panele zostaną zainstalowane na konstrukcjach wsporczych wbijanych w grunt. A w zależności od potrzeb, wyprodukowana energia będzie zużywana do zasilania cukrowni lub zostanie odprowadzona do sieci dystrybucyjnej. Instalacja zyska też ogrodzenie zabezpieczające i nadzór za pośrednictwem monitoringu kamer. Budowa farmy fotowoltaicznej w Oddziale KSC S.A. Cukrownia Dobrzelin ma znaczne ograniczyć emisję pyłu, SO2, NOx, CO i CO2 do atmosfery. 

Potentat w skali kraju

Dodajmy, że Krajowa Spółka Cukrowa S.A. powstała w 2002 r. w wyniku konsolidacji trzech spółek cukrowych Skarbu Państwa. Utworzono ją na bazie Mazowiecko-Kujawskiej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu. Jest największym w Polsce i jednym z największych co do wielkości producentem cukru w Europie. Podstawowy zakres działalności Krajowej Spółki Cukrowej S.A. stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne. KSC składa się z siedmiu oddziałów w: Dobrzelinie, Kluczewie, Krasnystawie, Kruszwicy, Malborku, Nakle i Werbkowicach. Dysponuje też m.in. tzw. Terminalem Cukrowym w Gdańsku. 

Źródło i foto: KSC S.A.

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Fluorescencyjne ziemniaki, które sygnalizują stres w roślinie

Czy da się wykryć stres u rośliny nie uszkadzając jej? Jak się okazuje istnieje taka możliwość. Zespół naukowców z Wydziału Rolnictwa, Żywności i Środowiska...

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Śledź nas

22,331FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły