poniedziałek, 8 marca, 2021

Koszty i nieefektywne wsparcie

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w ramach konsultacji publicznych, ustosunkował się do propozycji zawartych w projekcie Narodowego Planu Strategicznego, który będzie jedną z podstaw kształtowania unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. 

KZP-PTCh POLPIG w swoim stanowisku jasno określa się  jako zwolennik zmian służących zrównoważonemu rozwojowi produkcji rolniczej, ochronie środowiska, zapobieganiu zmianom klimatu i poprawie dobrostanu zwierząt. 

„To słuszny kierunek, ale powinien być rozsądnie rozwijany, mając na uwadze jego ogromny wpływ na ekonomikę produkcji” – deklaruje POLPIG.

Możliwa utrata konkurencyjności

Obawy branżowców dotyczą głównie niewłaściwego rozłożenia akcentów w procesie wdrażania nowych zasad WPR, co może przyczynić się do utraty konkurencyjności krajowego sektora rolno-spożywczego w stosunku do pozostałych krajów unijnych oraz do konkurencji światowej.  POLPIG podkreśla przy okazji, że w polskim Narodowym Planie Strategicznym do priorytetowych kierunków rozwoju zaliczono utrwalanie obecnej struktury agrarnej. Zaproponowano też mechanizm przeciwdziałania zjawisku skali, aby konkurencja ze strony dużych gospodarstw nie prowadziła do zaprzestania produkcji w małych gospodarstwach.

Nie w kontrze lecz równolegle

Natomiast w opinii KZP-PTCh POLPIG, modernizacja sektora rolnego powinna przebiegać równolegle z procesem poprawy struktury agrarnej i zwiększaniem skali produkcji. „Tylko wówczas będzie można wprowadzać innowacyjność, wykorzystywanie wiedzy, nowych technologii i cyfryzacji” – podkreśla POLPIG.

Kwestia małych gospodarstw

KZP-PTCh POLPIG stwierdza też, że w konsultowanej  strategii nacisk kładzie się na postęp technologiczny w dużej liczbie małych, nieefektywnych, pracochłonnych i niekonkurencyjnych gospodarstw, w których praca świadczona jest w niepełnym wymiarze godzin. Tymczasem, w opinii związku, gospodarstwa  te najprawdopodobniej będą miały problem z wprowadzaniem innowacji z powodu braku zdolności kredytowej oraz braku możliwości ekonomicznego uzasadnienia wprowadzania zmian technologicznych.

Wzrost kosztów produkcji

KZP-PTCh POLPIG obawia się również, że popierana przez Komisję Europejską koncepcja ograniczenia stosowania przemysłowych środków produkcji, w tym także nawozów i środków ochrony roślin, doprowadzi do wzrostu kosztów produkcji rolniczej. I to w warunkach ograniczonej możliwości podniesienia cen skupu produktów. Natomiast próby rekompensowania dochodów małych gospodarstw w celu ich trwania za wszelką cenę, w opinii POLPIG, jeszcze bardziej oderwie tego rodzaju podmioty od rynkowych realiów.

Konsultacje do 15 lutego

Dodajmy, ze obecny I etap konsultacji publicznych Narodowego Planu Strategicznego dla WPR potrwa do 15 lutego br. W tym czasie organizacje, samorządy i środowiska rolnicze mogą prezentować swoje stanowiska i przekazywać do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwagi. Po tym terminie dokonana zostanie analiza uzyskanych informacji. 
 
Źródło: KZP-PTCh POLPIG
Foto: Pixabay
 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Kalkulator nawozowy Amazone co można zyskać?

Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy plon dzięki systemowi AutoTS w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozsiewu granicznego. Firma Amazone oferuje...

Co nowego w ciągnikach John Deere serii 9R?

John Deere wprowadziła na rynek nowy asortyment ciągników serii 9R na rok 2021, z flagowymi modelami 9R 640 i 9RX 640 o mocy 691 KM na czele. Najnowsze maszyny serii 9R, 9RT i 9RX są...

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły