czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Kolejne wzrosty na rynku paliw. Ile zapłacimy w dystrybutorze?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ceny na krajowych stacjach paliw rosną od połowy maja, kiedy to mogliśmy z łatwością kupić olej napędowy poniżej 4 zł, a najpopularniejsza benzyna 95 kosztowała średnio 3,84 zł za litr.  Przyczyna wzrostów tkwi w odradzającym się popycie na paliwa i ropę po wiosennym załamaniu wynikającym z I fali pandemii koronawirusa. Notowania ropy powoli, ale systematycznie odrabiają straty i wymuszają podwyżki w cennikach hurtowych rafinerii.  Te byłyby dużo większe gdyby nie wyjątkowo mocny złoty. Za część podwyżek odpowiadają także rosnące marże stacji paliw.

W połowie ostatniego tygodnia sierpnia za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw średnio 4,44 zł/l, a za ON 4,38 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia wymienione paliwa podrożały odpowiednio o 3 i 2 grosze na litrze. Od początku sierpnia obydwa paliwa podrożały dokładnie o 11 groszy, a ich ceny są najwyższe od marca tego roku.

Nadal jednak obecne poziomy cen tych paliw są o ok. 60 groszy na litrze niższe niż przed rokiem. Wyjątkowo stabilne pozostają ceny LPG. Już od blisko dwóch miesięcy cena średnia autogazu pozostaje na niezmienionym poziomi 1,99 zł/l.

Światowe ceny ropy minimalnie wzrosły w ostatnim tygodniu, podobnie jak kurs dolara w stosunku do złotego. Oznacza to nieco droższe zakupy surowca (też paliw gotowych) przez krajowe rafinerie. Na razie przełożyło się to na wyższe ceny benzyny 95 w cennikach hurtowych. PKN Orlen w ostatnim tygodniu (19-26.08.2020) podniósł o 3 grosze na litrze cenę Pb95, obniżając jednocześnie o symboliczny grosz cenę diesla.

Ceny średnie paliw w detalu: 26-08-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 4,74 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,44 zł/l (+3 gr/l);

• ON: 4,38 zł/l ( +2 gr/l);
• LPG: 1,99 zł/l ( 0 gr/l).

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju:

Rynek ropy:

Nad Zatoką Meksykańską szaleją huragany zmuszając do wstrzymania pracy na platformach wiertniczych i rafineriach. Obszar narażony na działanie kataklizmu odpowiada za 17% wydobycia i 15% przerobu ropy naftowej w USA. Obawy związane z mniejszą podażą surowca spowodowały wzrost notowań w ostatnich dniach i osiągnięcie nowych 5-miesięcznych szczytów w pierwszej połowie tygodnia. Lekkim wsparciem wzrostów są też mniejsze zapasy surowca w USA wykazane w cotygodniowym raporcie EIA.

Równocześnie strona popytowa ciągle budzi duże obawy. Globalna pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a epidemiolodzy zapowiadają II jej fazę w krajach, gdzie nastąpiło wygaszenie choroby. Wprawdzie niewielu przewiduje, że rządy ponownie w panice pozamykają całe gałęzie gospodarki, to jednak powrót wielu ograniczeń jest realny i zapewne przełoży się na mniejszą konsumpcję ropy. Ogranicza to skalę wzrostów cen ropy.

Notowania ropy WTI / Brent (usd/b) na tle pozycji netto kapitału spekulacyjnego (na ropie WTI) (27-08-2020):

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Ceny paliw w hurcie:

W hurtowych cennikach, ostatni tydzień (kończący się 26-sierpnia 2020) przyniósł 3-groszowe odbicie w górę ceny Pb95, ale 1-groszowy spadek ceny oleju napędowego. Na nieszczęście dla kierowców dolar umocnił się nieco w ostatnim tygodniu (do złotego), a notowania ropy delikatnie wzrosły.

Dwa podstawowe paliwa na stacjach drożały, dzięki czemu ich marże (średnie) ze sprzedaży osiągnęły wysoki poziom – kilkunastu groszy na litrze benzyny 95 i blisko 30-groszowy w przypadku oleju napędowego.

W połowie 35-tygodnia 2020 marża modelowa ze sprzedaży Pb95 wzrosła do 15 gr/l (z 13 gr/l tydzień wcześniej), a w przypadku ON wzrosła z 24 gr/l (tydzień wcześniej) do 28 gr/l. Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017: 17 groszy,
  • 2018: 20 groszy,
  • 2019: 18 groszy,
  • 2020: 25 groszy, a w 34 tygodniu tego roku marża wyniosła 13 gr/l.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017: 13 groszy,
  • 2018: 9 groszy,
  • 2019: 10 groszy,
  • 2020: 25 groszy, a w tygodniu 34 marża wyniosła 24 gr/l.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Zmiany cen w skali roku:


Ceny hurtowe diesla utrzymują się poniżej ceny Pb95:

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Chiny planują zaimportować jeszcze więcej zbóż paszowych

To, że Chiny mają gigantyczny wpływ dowiedzieliśmy się nie raz. Niemal każde poruszenie na azjatyckim rynku ma swoje przełożenie na światowym parkiecie - niczym...

Grupa Azoty S.A. na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu!

Porozumienie w sprawie wspólnych działań w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii” podpisali Witold Kozłowski - Marszałek...

CIECH z nowymi technologiami dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, zarejestrował innowacyjną i chronioną patentem technologię BGT („Better Glyphosate Technology”), pozwalającą na utrzymanie dotychczasowej skuteczności produktów...

Śledź nas

21,174FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,280SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły