poniedziałek, 1 marca, 2021

Kiedy zima ustąpi? [POGODA]

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Minionej nocy najzimniej było między Mławą, Olsztynem a Kętrzynem gdzie temperatura spadła do -20 stopni. 

Ta noc najzimniejsza będzie na Warmii, Mazurach, zachodzie, północy Mazowsza i Podlasia, Kujawach, Ziemi Łódzkiej – tu temperatura spadnie do -18/-13 stopni Celsjusza. Lokalnie słupki rtęci spadną na tym obszarze do -21 stopni Celsjusza. Na zachodzie, wschodzie, północy i południu więcej chmur i cieplej. Od -15/-12 stopni na wschodzie i południu kraju do -13/-11 stopni na zachodzie oraz -10/-5 stopni na północy- najcieplej na wybrzeżu.

Przelotne opady śniegu występować mają na wybrzeżu do 1-5 cm oraz słabsze do 1-2 cm na wschodzie Lubelskiego i na Podkarpaciu.

W ciągu dnia w całym kraju chwilami może prószyć śnieg. Nieco silniej do 1-2 cm w pasie od Wielkopolski po Dolny Śląsk oraz do 2-18 cm na wybrzeżu- punktowo, jak trafi chmura może sypać tak mocno, że widoczność zostanie ograniczona do kilku metrów.

Wiatr z północy, od ciepłego Bałtyku zacznie nam podnosić stopniowo temperaturę. Wieczorem na wybrzeżu już tylko około 0 stopnia Celsjusza.

W weekend na wybrzeżu odwilż. Jednak w całym kraju zrobi się cieplej. Słupki rtęci w ciągu dnia oscylować mają w granicach -5/-3 stopni na wschodzie do -3/0 stopni Celsjusza na pozostałym obszarze i 1-2 stopni na plusie w Zatoce Gdańskiej i na wybrzeżu. W wielu regionach sypnie śniegiem- będzie to konwekcja wywołana efektem morza- napływu zimnego powietrza nad ciepły zbiornik wodny i w ten sposób powstają chmury z opadami.

W pierwszych 2 dniach nowego tygodnia rozpogodzi się przez co noce staną się bardzo zimne. Osłabnie również wiatr, a to oznacza , że na niebie miejscami będą niskie, depresyjne chmury stratus. Taki stan pogody sugeruje bałagan w temperaturach- podczas rozpogodzeń możemy mieć -23/-17 stopni- a kilka kilometrów dalej pod chmurami i mgłami -12/-10 stopni

Chłodniej będzie również w dzień- od -12 do -6 stopni.

W kolejnych dniach ponownie zrobi się trochę cieplej. W ciągu dnia od -9 do -3 stopni, zaś nocami od -18 do -8 stopni- w zależności od zachmurzenia.

Zima w większości kraju ma szanse utrzymać się do ostatnich dni lutego, chociaż coraz częściej temperatura w dzień ma bilansować w okolicy -1/-7 stopni, a nie jak ma to miejsce teraz na poziomie -13/-8 stopni.

Co do marca, pierwszego miesiąca wiosny to będzie jak w przysłowiu „ w marcu jak w garncu”. Póki co nic nie wskazuje na to by miał to być miesiąc ciepły, wiosenny. Przedwiośnie i pierwsze większe odwilże mogą nadciągnąć w końcówce marca, choć odwilż ma szansę zapanować również na początku marca, jednak zima przysporzy jeszcze nie jeden atak.

Przedłużająca się zima ma szansę dać impuls do szybkiego przejścia w kwietniu z zimy do lata. Wiele razy bywało tak, że po zimnym lutym, chłodnym marcu i przeplataniem zimy na początku kwietnia w końcówce temperatury były już iście letnie i ochłodzenie majowe bywało wówczas łagodne, bądź wcale nie następowało.

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

We wtorek znów mocniej powieje [POGODA]

W nocy ma być na ogół pochmurno. Jedynie miejscami od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów na niebie można będzie zobaczyć gwiazdy. Temperatura spadnie do...

Burza wokół Zielonego Ładu

Zanosi się na gorącą rolniczą debatę i to już w czwartek 4 marca br. Wtedy to na internetowych łączach, w ramach  Dialogu Obywatelskiego – Europejski Zielony...

Zasiłek opiekuńczy przedłużony po raz kolejny!

Do 14 marca br. przedłużone zostaną uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodziców i opiekunów dzieci...

Śledź nas

21,226FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,320SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły