czwartek, 17 czerwca, 2021

Rynek wieprzowiny. Wielkanocne wyhamowanie cen

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Za tendencją spadkową odpowiada zbliżający się okres świąteczny. 30 marca na małej giełdzie tuczników w Niemczech cena uległa nieznacznej podwyżce bo zaledwie 0,01 eurocent. W kraju natomiast tuczniki potaniały o kilkanaście groszy. Branża trzody chlewnej pokłada nadzieję w odmrożeniu gospodarki po 9 kwietnia. W przypadku przedłużenia aktualnych obostrzeń wiele hodowców może mieć powtórkę z rozrywki drastycznie niskich cen.

Polska

Miniony tydzień charakteryzował się ku zaskoczeniu wzrostem cen za żywiec wieprzowy. W dniach 14-21.03.2021 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformowały, że  żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie po 5,36 zł/kg, wobec 5,43 zł/kg w poprzednim tygodniu. Żywiec ten był o 14,7% droższy niż przed miesiącem, ale o 14,2% tańszy niż przed rokiem. W rozpatrywanym tygodniucena sprzedaży półtusz wieprzowych uległa zmianie i wynosiła 8,12 zł/kg, o 0,8% mniej w odniesieniu do ostatniego notowania. Cena półtusz była o 11,3% niższa niż przed rokiem. 

UE

W dniach  21-28.03.2021 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 155,97 EUR/100 kg (+0,4 %) masy poubojowej schłodzonej.

Największy tygodniowy wzrost odnotowano na Cyprze 171,74 EUR (+5%). W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 151,94 EUR/100 kg względem 154,70 EUR/100 kg z ubiegłego tygodnia.

Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 2 Średnie ceny netto zakupu świń rzeźnych za wagę żywą – obliczane na podstawie cen za świnie wg masy poubojowej ciepłej (MPC) przy użyciu współczynnika wydajności rzeźnej podawanego przez GUS (0,78).

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 3 Roczne zmiany cen zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji EUROP i żywca wieprzowego [MPC]- masa poubojowa ciepła.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Tab. 4 Ceny sprzedaży półtusz wieprzowych – na rynek wspólnotowy:  

źródło: Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kzp-ptch.pl

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Koła Gospodyń Wiejskich. Senacka Komisja Rolnictwa za zmianami

Podczas wczorajszego (15 czerwca br.), posiedzenia Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosili jedynie 4 poprawki o charakterze porządkowo-legislacyjnym do Ustawy o zmianie ustawy...

Nadeszła bessa. Stawki za zboże w dół

Spodziewany od kilku tygodni spadek notowań na rynku zbóż zawitał na światowe parkiety. Najnowszy raport USDA wpłynął na tendencje cenowe globalnych rynków zbóż. Prognozowana...

Polska Grupa Spożywcza. W senackich komisjach bez poprawek

Podczas wczorajszego (15 czerwca br.), posiedzenia senackie Komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności bez poprawek przyjęły nowelizację ustawy o przekształceniach własnościowych w...

Śledź nas

22,322FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły