piątek, 26 lutego, 2021

Jesteś głodny wiedzy, zapisz się na SP Agrotronika 2018

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Pomysł uruchomienia studiów dyplomowych o takim profilu powstał w Instytucie Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i wynikał z zapotrzebowania rynkowego. Agrotronika (a właściwie Agromechatronika) jest obecna teraz we wszystkich nowoczesnych maszynach i pojazdach rolniczych. Przekazywana wiedza teoretyczna i praktyczna pozwala rozwiązywać samodzielnie wiele problemów technicznych, a przede wszystkim zrozumieć funkcjonowanie tych systemów.

Aktualnie 12. słuchaczy tego studium kończy I moduł tzw. merytoryczny SP-A, a część będzie kontynuowała naukę na 3. semestrze realizując dodatkowo moduł dydaktyczny. Słuchacze są zadowoleni z programu studiów, o czym świadczą pochlebne wypowiedzi jednego z nich.

Zachęcamy do zarekrutowania się na kolejną edycję, która rozpoczęła się 15 stycznia 2018 r. i będzie trwała miesiąc.

Studia  trwają dwa lub trzy semestry i są skierowane głównie do przedsiębiorców rolnych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat nowoczesnej techniki rolniczej. Oferta edukacyjna IIB UPP jest skierowana także dla serwisantów maszyn rolniczych oraz nauczycieli, chcących kształcić w zawodzie Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki 311515.

Podczas 230 godzin zajęć ćwiczeniowych, wykładowych i seminariów omawiane są szczegółowo sensoryka, aktoryka, elektronika, automatyka, sterowniki programowalne, układy mechatroniczne w maszynach i pojazdach rolniczych, systemy wymiany danych, diagnostyka komputerowa, systemy informatyczne do zarządzania produkcja roślinną i zwierzęcą, systemy CAD, GNNS i telemetryczne w rolnictwie oraz zagadnienia rolnictwa precyzyjnego. Uwzględnione są także praktyki z produkcji roślinnej (Akademia Claasa w Niepruszewie) oraz produkcji zwierzęcej (Lely East).

Wykładowcami są doświadczeni pracownicy naukowi Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jak również eksperci z firm takich jak Claas Polska Sp. z o.o., John Deere Polska sp. z o.o., Mechatronika Wyposażenie Dydaktyczne Sp. z o. o., KST Konsulting Sp. z o.o., Mechatronika Wyposażenie Dydaktyczne Sp. z o. o. oraz Agrocom Polska.

Nie można nie wspomnieć tu o olbrzymim sukcesie naszego wykładowcy Pana mgra inż. Jerzego Koronczoka właściciela firmy Agrocom, która to firma jako pierwsza w historii znalazła się w gronie medalistów targów Agritechnica. Srebrny medal Innovations Commission 2017 Agrocom Polska zdobyła za system szacowania szkód Smart Crop Damage Identification SCDI.

Więcej informacji o SP-A (regulamin rekrutacji, koszty, program studiów i terminy zjazdów) na stronie http://www1.up.poznan.pl/iib1/agrotronika.php.

Karol Durczak
kierownik SP-A

 

 

Nie zmarnowałem czasu i pieniędzy

Spostrzeżenia Mateusza Ignasiaka, słuchacza I edycji SP Agrotronika na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Na początek, skąd pomysł, aby podjąć dalsze kształcenie?

Gospodaruję na 80 ha z rodzicami, co zmusza do ciągłego dokształcania, aby poprawiać efekt ekonomiczny. Prenumeruję prasę fachową i nadal mam chęci się uczyć. Po ukończonych w roku 2016 studiach magisterskich na kierunku Ekoenergetyka UP w Poznaniu, stwierdziłem,  że jeszcze chciałbym poznać systemy mechatroniczne występujące w maszynach rolniczych, stąd taka decyzja.

W jaki sposób dowiedział się Pan o rekrutacji?

O rekrutacji Agrotroniki dowiedziałem się przeglądając udostępniony przez Instytut Inżynierii Biosystemów post, który zawierał ulotkę o rozpoczynającym się studium podyplomowym.

Dlaczego Poznań?

Głównie z racji odległości. Mieszkam w Strzyżewie (gmina Dobrzyca), zatem do Poznania mam blisko i znam tą Uczelnię.

Czy treści zajęć spełniają Pana oczekiwania?

Treści jak najbardziej spełniają moje oczekiwania. Agrotronika to nie tylko produkcja roślinna, poruszane są także  zagadnienia produkcji zwierzęcej, a moja produkcja jest właśnie mieszana. Cenię sobie przede wszystkim zajęcia praktyczne, stanowiące ¼ wszystkich zajęć przewidzianych w programie studiów. Pozwalają one zobaczyć prace tych maszyn w normalnych warunkach użytkowania i różnych producentów.

Jakich zagadnień brakuje w programie SP-A?

Trudno stwierdzić czego brakuje.

Czy uzyskaną wiedzę i nabyte umiejętności wykorzysta Pan w pracy zawodowej?

Tak  dobrze przekazywaną wiedzę i umiejętności zawsze można wykorzystać. Poznaję ciekawe osoby, działające w różnych branżach tym w informatycznej, oferujących aplikacje pomagające mi w prowadzeniu produkcji rolniczej.

Czy będzie Pan kontynuował 3 semestr?

Trzeci semestr pedagogiczny skierowany jest głównie dla nauczycieli z techników rolniczych. Może gdyby dawały uprawnienia do przyjmowania praktykantów.

Czy zwrócą się poniesione koszty?

Najlepiej pasuje tutaj stwierdzenie: „Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie”. Wszystkie zagadnienia, które zostały poruszone podczas dwóch semestrów agrotroniki umożliwiają określenie własnego zdania, opinii na temat danego systemu.

Czy poleci Pan te studia znajomym?

Oczywiście, studia podyplomowe na kierunku Agrotronika, oprócz wiedzy i umiejętności to także możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju spotkaniach i wyjazdach np. do Hanoweru na Agritechnica 2017. To także wykładowcy oraz firmy zewnętrzne które swoją pasję do rolnictwa przekazują dalej aby w pełni zaciekawić słuchaczy.

Czy zna Pan projekt NBOR, którego Instytut Inżynierii Biosystemów  jest autorem?

Tak, to Niezależne Badanie Opinii Rolników i sam brałem w nim udział. Oceniłem bardzo dobrze swoje ciągniki model 8560 oraz wersję kanadyjską New Holland G190. Pomimo, że przepracowały około 16 tys. mth to i tak nadal są niezawodne. Nie mam z nimi większych problemów. Wiadomo kwestie eksploatacyjne (oleje, paliwo itp.) Nigdy nie zawiódł, nie było sytuacji aby nie można go było uruchomić. Posiadają skrzynie Powershift, z wystarczającą liczbę przełożeń do różnych prac. Wszystko co najważniejsze znajduje się w zasięgu ręki, a wykonanie i trwałość plastików jest bardzo dobra. Żaden z ciągników nie posada Tur-a, do tego prac wykorzystywana jest ładowarka także New Holland. Do prac z opryskiwaczem agregujemy Zetora 12245.

Wkrótce II edycja SP-A. Co chciałby Pan powiedzieć nowym słuchaczom?

Zapiszczcie się, a nie będziecie żałować. Poznań jest dobrze przygotowany do prowadzenia takich studiów, ma dobrą kadrę, nowoczesną bazę naukowo-dydaktyczną (symulator pracy kombajnu JD – foto) oraz liczne kontakty z firmami produkującymi sprzęt rolniczy (Claas, John Deere, Lely, Kuhn). Poza tym dowiedziałem się, że będzie to prawdopodobnie jedyne miejsce w Polsce, gdzie zostaną uruchomione Studia podyplomowe z Agrotroniki w roku 2018.

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Aktywiści żądają zakazu reklam mięsa!

Kolejne dzieło zostało wymierzone w hodowców zwierząt. Tym razem tyczy się zakazu reklamowania mięsa. Na pomysł wpadł niemiecki Greenpeace a wątek przejęła eurodeputowana Sylwia...

Fosfarm nowość w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Oferta Grupy Azoty została wzbogacona o linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK. Stanowią one racjonalne i efektywne źródło składników...

Na którym miejscu uplasowała się Polska w rankingu bezpieczeństwa żywności?

W 2020 już po raz 9. organizacja Economist Intelligence Unit (EIU) opublikowała Globalny Indeks Bezpieczeństwa Żywności (GFSI). Sponsorem publikacji jest Corteva Agriscience. W edycji 2020 GFSI...

Śledź nas

21,182FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły