Główny Lekarz Weterynarii przekazał zbiorczą informację o aktualnej sytuacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i na Ukrainnie, pod kątem występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
Sytuacja jest poważna
Jak informuje GLW, w chwili obecnej w Europie odnotowuje się znacząca ilość zachorowań u drobiu, a także u ptaków dzikich. Najwięcej ognisk HPAI u drobiu stwierdzono we Francji (132 drób, 1 ptaki dzikie) i w Niemczech (18 drób). Natomiast najwięcej przypadków tej choroby u dzikiego ptactwa odnotowano w Niemczech (49) i w Danii (10). Miejsce trzecie w zestawieniu zajmuje Polska (7 drób, 2 ptaki dzikie). A sytuacja w innych notowanych krajach wygląda następująco: Węgry (3,1), Niderlandy /Holandia/ (1,0), Szwecja (3.2), Dania (1,10), Finlandia (0,1), Litwa (1,3), Belgia (0,3), Czechy (0,1), Słowacja (0,1), Rumunia (0,4), Włochy (0,1), Hiszpania (0,1), Irlandia (0,7), Irlandia Północna (2,0), Wielka Brytania (0,0), Ukraina (2,0).
-
Koszulka – Od świtu do nocy RWĘ SIĘ DO ROBOTY39,90 zł
-
Rzepak – Identyfikacja agrofagów oraz niedoborów pokarmowych35,00 zł – 49,95 zł
-
Świnka skarbonka – Zbieram na traktor8,00 zł
Stabilna sytuacja w Polsce
I mimo, że Polska zajmuje wysokie miejsce w powyższej klasyfikacji, to sytuację w naszym kraju specjaliści określają jako stabilną. GLW podsumowuje, że przyczyniają się do tego działania prewencyjne i przeciwepizootycze prowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną, a także nadzór sprawowany nad gospodarstwami utrzymującymi drób. Główny Lekarz Weterynarii wskazuje też na pozytywny wpływ monitoringu biernego choroby rozumianego jako poszukiwanie padłych ptaków i przekazywanie ich do badań laboratoryjnych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Podkreśla się też, że zarówno diagnostyka choroby jak i jej zwalczanie w Polsce opierają się o standardy prawa Unii Europejskiej i krajowego.
Powyższe zestawienia obrazują sytuację epizootyczną w poszczególnych państwach Europy w okresie od 1 do 21 stycznia 2021 roku.
Źródło: GIW
Foto: Pixabay