poniedziałek, 8 marca, 2021

Jak wygląda sytuacja ptasiej grypy w UE?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Główny Lekarz Weterynarii przekazał zbiorczą informację o aktualnej sytuacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i na Ukrainnie, pod kątem występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Sytuacja jest poważna

Jak informuje GLW, w chwili obecnej w Europie odnotowuje się znacząca ilość zachorowań u drobiu, a także u ptaków dzikich. Najwięcej ognisk HPAI u drobiu stwierdzono we Francji (132 drób, 1 ptaki dzikie) i w Niemczech (18 drób). Natomiast najwięcej przypadków tej choroby u dzikiego ptactwa odnotowano w Niemczech (49)  i w Danii (10). Miejsce trzecie w zestawieniu zajmuje Polska (7 drób, 2 ptaki dzikie). A sytuacja w innych notowanych krajach wygląda następująco: Węgry (3,1), Niderlandy /Holandia/ (1,0), Szwecja (3.2), Dania (1,10), Finlandia (0,1), Litwa (1,3), Belgia (0,3),  Czechy (0,1), Słowacja (0,1), Rumunia (0,4), Włochy (0,1), Hiszpania (0,1), Irlandia (0,7), Irlandia Północna (2,0), Wielka Brytania (0,0), Ukraina (2,0).

Stabilna sytuacja w Polsce 

I mimo, że Polska zajmuje wysokie miejsce w powyższej klasyfikacji, to sytuację w naszym kraju specjaliści określają jako stabilną. GLW podsumowuje, że przyczyniają się do tego działania prewencyjne i przeciwepizootycze prowadzone przez Inspekcję Weterynaryjną, a także nadzór sprawowany nad gospodarstwami utrzymującymi drób. Główny Lekarz Weterynarii wskazuje też na pozytywny wpływ monitoringu biernego choroby rozumianego jako poszukiwanie padłych ptaków i przekazywanie ich do badań laboratoryjnych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Podkreśla się też, że zarówno diagnostyka choroby jak i jej zwalczanie w Polsce opierają się o standardy prawa Unii Europejskiej i krajowego.
Powyższe zestawienia obrazują sytuację epizootyczną w poszczególnych państwach Europy w okresie od 1 do 21 stycznia 2021 roku.
 
Źródło: GIW
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Kalkulator nawozowy Amazone co można zyskać?

Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy plon dzięki systemowi AutoTS w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozsiewu granicznego. Firma Amazone oferuje...

Co nowego w ciągnikach John Deere serii 9R?

John Deere wprowadziła na rynek nowy asortyment ciągników serii 9R na rok 2021, z flagowymi modelami 9R 640 i 9RX 640 o mocy 691 KM na czele. Najnowsze maszyny serii 9R, 9RT i 9RX są...

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły