sobota, 6 marca, 2021

Humanitarne trendy – zakaz produkcji futer w Polsce?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Kalifornia zakazuje produkcji i sprzedaży futer

Obecnie Świat obiega sensacyjna informacja mówiąca o tym, że 14 października 2019 roku, Kalifornia jako pierwszy Stan USA,  zakazała produkcji i sprzedaży naturalnych futer zwierzęcych i to pod karą grzywny w wysokości 500 dolarów w pojedynczym przypadku.

Nowe prawo

Powyższy zakaz zacznie obowiązywać w 2023 roku i dotyczyć będzie produkcji: ubrań, butów i torebek wykonanych z naturalnego futra.

Nie mniej jednak, zakaz nie obejmie sprzedaży futer z drugiej ręki i tych, które wyprodukowano przed wejściem zakazu w życie, czyli skóry bydlęcej i pełnych skór jeleni, owiec i kóz. Przepis nie dotyczy również wyrobów futrzanych używanych przez rdzennych Amerykanów podczas obrzędów duchowych i kulturowych oraz wypchanych zwierząt.

Europejskie przykłady

Warto wiedzieć, że jako pierwsza, w 2000 roku, zakaz sprzedaży futer wprowadziła Wielka Brytania i Austria (w 2004 roku). Natomiast Holandia ogłosiła obowiązywanie tego rodzaju zakazu 2024 roku.
Podobne przepisy obowiązują również w Chorwacji (od 2018 roku + 10 lat okresu przejściowego) i w Słowenii (2018 rok + 3 lata okresu przejściowego), w Norwegii (od 2018), Czechach (od 2019), Luksemburgu (od 2019) i w Belgii (od 2023 roku), natomiast w Macedonii (od 2014 roku), w Serbii (od 2019 r.) oraz w Bośni i Hercegowinie (od 2029).

O sprawie futer i ferm zwierząt futerkowych swego czasu głośno było również w Polsce.
Z początkiem 2018 roku, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, w swoim przesłaniu skierowanym do uczestników konferencji odbywającej się w Parlamencie Europejskim w Brukseli, rzecz ujął dobitnie: “Niech futra przejdą do historii, tak by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś”. Od tego czasu w Polsce zorganizowano liczne spotkania oraz protesty w tej sprawie. Niestety w wyniku późniejszej polityki partii rządzącej, sprawa ochrony zwierząt futerkowych została odłożona na później i do tej pory nie powróciła do politycznej agendy.

Na podobnym etapie, czyli w prawnym „zamrożeniu” są też projekty dotyczące ograniczenia sprzedaży futer w Irlandii, na Łotwie, w Estonii i na Ukrainie.

Głos polskich ekologów

Na temat zakazu wprowadzania do obrotu odzieży i akcesoriów z futrem zwierzęcym oficjalnie wypowiedziała się Marta Jarosiewicz, Koordynatorka Kampanii Biznesowych w Stowarzyszeniu „Otwarte Klatki”, która stwierdziła, że jest to bardzo ważny krok w stronę redukcji cierpienia zwierząt futerkowych. Natomiast ekologiczne alternatywy futer zwierzęcych są obecnie tak wysokiej jakości, że naturalnym krokiem odpowiedzialnych społeczeństw jest zwrócenie się w stronę ich ochrony.

Zakaz wykorzystania zwierząt w cyrkach

Innym ważnym humanitarnym prawem wprowadzonym przez władze Stanu Kalifornia jest zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach (z pominięciem psów, kotów i koni (rodeo).

Inicjatywę tę w pełni popiera Koalicja Fur Free Alliance (ang.: „Sojusz bez futra” – przyp. aut.), zrzeszająca około 50 organizacji ochrony praw zwierząt działających w ponad 40 krajach na całym świecie (w Polsce jej reprezentantem jest Stowarzyszenie „Otwarte Klatki”).

Sklepy wolne od futer

Dodajmy, że dotychczas do analogicznego wyżej opisanym akcjom, programu pod nazwą: „Sklepy Wolne Od Futer” przystąpiło ponad 1000 marek odzieżowych z całego świata, a wśród nich: Chanel, Gucci, Versace, Burberry, Armani, Hugo Boss czy Michael Kors. Polskie marki, które przystąpiły do programu, to np. House, Simple, Mohito, Wojas, Risk czy Sinsay.

 

Z ostatniej chwili

Rada Narodowa Słowacji przegłosowała wczoraj wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro. Jest to czternasty kraj europejski przyjmujący takie rozwiązanie prawne. Zakaz wejdzie w życie w 2021, a okres przejściowy dla istniejących ferm będzie trwał do 2025.

 

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: Stowarzyszenie „Otwarte Klatki” ( www.otwarteklatki.pl ) www.furfreealliance.com
Foto: „Pixabay”

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Rynek jaj. Popyt przewyższa podaż, ceny rosną

Miniony tydzień charakteryzował się utrzymaniem trendu wzrostowego cen. Zbliżamy się do okresu świątecznego który jest głównym motorem napędowym popytu co wpływa na wyższe ceny...

W nocy zrobi się cieplej [POGODA]

W nocy na północy, zachodzie, wschodzie i w centrum niebo przykryją chmury z frontu znad Bałtyku. Przyniesie on słabe miejscowe opady śniegu do maksymalnie...

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,590SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły