piątek, 18 czerwca, 2021

Gwarancje i ustawa o gospodarstwach na finiszu?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda potwierdził, że projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych już w czerwcu powinien trafić do konsultacji międzyresortowych. 

– Ustawa jest już na końcu doprecyzowania zapisów, zawiera zapisy długo oczekiwane przez rolników, reguluje kwestie spadków, przejmowania gospodarstw rolnych. Ma też być zachętą dla młodych rolników do pozostawania na wsi i do prowadzenia gospodarstw – zapewnia Minister Grzegorz Puda.  

Fundusz gwarancyjny dla rolników

Ważne jest też to, że w ramach konsultowanej ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych Ministerstwo Rolnictwa zamierza stworzyć fundusz gwarancyjny, który zabezpieczać ma rolników np. w sytuacjach, w których nie otrzymują oni zapłaty od wielkich koncernów z którymi podpisali umowy na dostarczanie produktów rolno-spożywczych. 

Gospodarstwo podmiotem zobowiązań 

Ponadto projektowana ustawa, zgodnie z wcześniejszymi wyjaśnieniami Ministra Grzegorza Pudy, ma też przenieść ciężar zobowiązań prawnych z konkretnych rolników na ich gospodarstwa, tak by były one podmiotami np. w przypadku realizacji projektów i wniosków z dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej. Ma to znaczenie w sytuacjach gdy dochodzi do zmiany właściciela gospodarstwa (np. z ojca na syna), podczas trwania realizacji projektu, co w obecnej sytuacji mogło doprowadzać do prawnych komplikacji i ostatecznie do konieczności zwrotu pozyskanych pieniędzy. 
Po międzyresortowych konsultacjach projekt ustawy musi zyskać akceptację Rządu, a następnie Sejmu i Senatu RP. 

Źródła i foto: PR Pogram 1, TVN24 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Podróbki na cenzurowanym

Europol wraz z instytucjami wspomagającymi zabezpieczył nielegalne środki ochrony roślin o wartości 80 milionów euro. 1 203 tony nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów...

Śledź nas

22,331FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły