czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

GUS i ARiMR skorzystają z europejskich satelitów

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Dopłaty, WPR i kontrole 

Zespół specjalistów pod kierownictwem doktora Jędrzeja Bojanowskiego z Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie zrealizował projekt sfinansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną pod nazwą: „Rolnictwo Polska: Usługi informacji statystycznych opartych na obserwacji Ziemi dla rolnictwa”.  

Klasyfikacja i prognozy plonów

W ramach projektu, w oparciu o nowatorskie metody satelitarnej detekcji i przetwarzania informacji opracowano i uruchomiono system identyfikacji i monitorowania upraw rolnych dla usprawnienia gromadzenia danych statystycznych nt. krajowego rolnictwa, a także stanu realizacji zadań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. System ma też wspomagać zbieranie informacji statystycznej o produkcji rolnej w Polsce dla klasyfikacji upraw, monitoringu wzrostu roślin i prognozowania plonów.

Dopłaty i kontrola 

Opracowano też metody satelitarnego wspomagania kontroli przestrzegania przepisów WPR w zakresie dopłat bezpośrednich czyli m.in.: dywersyfikacji upraw, przestrzegania terminów zabiegów agrotechnicznych i utrzymania obszarów proekologicznych (EFA).

Nowy system wspomóc ma Główny Urząd Statystyczny,  Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie wyżej opisanych czynności a także prognozowania plonów głównych roślin uprawnych, detekcji zabiegów agrotechnicznych i zachowania pokrywy roślinnej w celu przeciwdziałania erozji. 

Kosmiczne technologie 

W ramach projektu specjaliści z Instytutu Geodezji i Kartografii zajęli się przygotowaniem metod monitorowania wzrostu roślin, prognozowania plonów, detekcji sytuacji kryzysowych, klasyfikacji upraw i detekcji zabiegów agrotechnicznych. Natomiast zadaniem pracowników naukowych z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk było doskonalenie metod klasyfikacji upraw, monitoringu dywersyfikacji upraw i charakterystyk obszarów proekologicznych.

Dodajmy, że omawiany „System Satelitarnej identyfikacji i monitorowania upraw na potrzeby statystyki rolnictwa (SATMIROL) – NCBiR GOSPOSTRATEG” działa w oparciu o dane pozyskiwane z europejskich satelitów serii Sentinel i  Meteosat oraz danych meteorologicznych

Natomiast w ramach prac przygotowawczo-wdrożeniowych nowego systemu dokonano już klasyfikacji upraw dla województw: Warmińsko-Mazurskiego i Wielkopolskiego w okresie 2017-2018 r. Wkrótce system zostanie w pełni wprowadzony do użytku w GUS, ARiMR i MRiRW.  

Źródło: Instytut Geodezji i Kartografii 
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Przed nami powolne zmiany [POGODA]

W nocy na północnym zachodzie pojawi się front chłodny z niewielkim deszczem do 1-3 mm. Przed południem słabo do 1-2 mm popada na Ziemi...

Najcieplejszy dzień lutego w historii

Jeszcze tydzień temu panowała prawdziwa zima z dużym mrozem i śniegiem. Tymczasem dziś padł rekord temperatury dla lutego. W Makowie Podhalańskim odnotowano o godzinie...

Chiny planują zaimportować jeszcze więcej zbóż paszowych

To, że Chiny mają gigantyczny wpływ dowiedzieliśmy się nie raz. Niemal każde poruszenie na azjatyckim rynku ma swoje przełożenie na światowym parkiecie - niczym...

Śledź nas

21,175FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły