niedziela, 20 czerwca, 2021

Gradobicie i szkody w Małopolsce. AGRO-Unia u Premiera?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Temat braku środków na odszkodowania dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku klęsk wywołanych zjawiskami atmosferycznymi regularnie powraca do publicznej debaty. Dzieje się tak szczególnie w momentach gdy rolników dotykają konkretne nieszczęścia. Tak jest i w tym przypadku.  

Gradobicie w Małopolsce  

„W sobotę w Małopolsce przeszło gradobicie, zniszczone zostały tysiące hektarów upraw. Teraz widać, jak na dłoni skutki działań pana rządu – piszą w swoim dzisiejszym (7 czerwca br.) liście – odezwie do Premiera Mateusza Morawieckiego działacze Ogólnopolskiego Ruchu Rolników AGRO-Unia. – Rolnicy chcieli ubezpieczyć swoje uprawy, ale nie mogli. Nie ma też naszej zgody na oszczędzanie na rolnikach i produkcji żywności!”

Co robi Minister Puda?

Przy okazji obecnego listu do Premiera Mateusza Morawieckiego AGRO-Unia przypomina, że organizacja ta upominała się już wcześniej o ubezpieczenia upraw rolniczych. 28 kwietnia 2021 r. działacze AGRO-Unii wysłali do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy dokument, w którym wskazali na problem z ubezpieczeniem upraw. Przypominano też, że agencje ubezpieczeniowe odmawiały podpisywania polis ubezpieczeniowych z rolnikami. A Skarb Państwa nie zabezpieczył i nie przekazał do towarzystw ubezpieczeniowych wystarczających pieniędzy z tytułu dopłat do składek .

AGRO-Unia w Małopolsce 

W informacji przekazanej przez organizację rolników czytamy też, że: 

AGROunia była na miejscu tragedii, jako pierwsza i jedyna. Ludzie są zostawieni sami sobie. Tak właśnie wyniszcza się rolnictwo w Polsce. Gospodarze deklarują, że po takiej klęsce już się nie podniosą. Przestają być rolnikami. Przestają produkować kalafiory, kalarepy, buraki. Nie mają już sił uprawiać malin i jeżyn. NAPISALIŚMY DO PREMIERA:

Co pan powie pani Halinie, która od dziś szuka pracy?

Panie premierze, co mają zrobić ludzie, którzy pozostali bez pracy i zarobku?

Żądamy wypłaty odszkodowań dla poszkodowanych rolników!”

Przypomnijmy, że to kolejna z serii akcji AGRO-Unii powiązanych z wielokrotnymi apelami do Premiera o podjęcie skutecznych działań w sprawie problemów rolnictwa, a także z prośbami o spotkanie Szefa Rządu z Przedstawicielami AGRO-Unii. Do czego jeszcze nie doszło. 

Źródło i foto: profil AGRO-Unii na FB

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nasz eksport zbóż poza UE zbliżył się do rekordu z poprzedniego sezonu

Od początku sezonu 2020/21 eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) wynosi 3,34 mln ton i jest o 3% większy w stosunku do analogicznego...

W nocy na zachodzie i północy powyżej 20 stopni [POGODA]

Dziś wieczorem największa szansa na burze jest w rejonie Świnoujścia, Dziwnowa- tu już teraz wiadomo, że popada niemalże na pewno. W nocy wszystkie opady...

Krajowe Dni Pola i AGRO-TECH 2021 w Minikowie wystartowały!

Krajowe Dni Pola 2021 ponownie wróciły do Minikowa. Dziś oficjalnie wystartowała ta największa impreza polowa prezentująca ponad 500 odmian roślin uprawnych wysianych na poletkach...

Śledź nas

22,339FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły