niedziela, 7 marca, 2021

Giełdowe notowania kukurydzy, pszenicy i soi kończą rok na 6-7 letnich szczytach

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Na giełdzie w Chicago kontrakty giełdowe na zboża i kompleks sojowy mocno rosną w końcówce roku. Sprzyja temu silny popyt na amerykańskie towary wspierany przez wyjątkowo słabego dolara. Światowa podaż kukurydzy i soi została w grudniu mocno ograniczona przez strajk dokerów w Argentynie. Różne źródła oceniają, że w portach na załadunek czeka 140 – 170 statków.

Chiny poradziły sobie z pandemią ASF, a ich stado świń odbudowało się już w 90% w stosunku do czasu sprzed pandemii. Kraj ten potrzebuje zatem olbrzymich ilości paszy, której dużą część importuje teraz z USA.  

Zgodnie z ostatnim prognozami USDA Chiny odpowiadać będą w tym sezonie za 60% światowej konsumpcji soi i 32% globalnego importu tych nasion. Dzięki poprawie stosunków handlowych między USA i Chinami amerykański eksport kukurydzy i soi zwiększył się na początku sezonu 2020/21 o ok. 3/4, a sorgo wzrósł czterokrotnie licząc rok do roku. Jedynie wysyłki amerykańskiej pszenicy (olbrzymia światowa konkurencja) są nieco niższe niż w sezonie 2019/20.

W środę (30.12.2020) władze Argentyny poszły śladem Rosji i ogłosiły zamiar ograniczenia eksportu kukurydzy.Ma to na celu stabilizację cen na rynku lokalnym w kontekście malejących prognoz najbliższych zbiorów.

Obawy związane z ograniczoną podażą wywindowały notowania kukurydzy (za nią też pszenicy) na wieloletnie maksima po obu stronach Atlantyku.

W Paryżu styczniowa seria na kukurydzę podrożała 30 grudnia o ponad 6% (+12,25 eur/t) do 213 eur/t, zrównując się z zamknięciem kontraktu na pszenicę. Unijna pszenica zdrożała o skromne 1 euro, ale i tak zamknięcie wypadło powyżej maksimów z listopada. Oznacza to, że unijne kontrakty na zboża nie były tak drogie od 2013-14 roku.

W Chicago liderem wzrostów była na przedostatniej grudniowej sesji pszenica, która dotąd pozostawała w tyle za notowaniami kukurydzy i soi. Amerykańska pszenica sprzedawała się gorzej w odróżnieniu od wymienionych wyżej towarów. Po wzroście o blisko 4% kontrakt najbliższy na amerykańską pszenicę SRW zamknął dzień najwyżej od maja 2014 roku.

W Chicago swoje wieloletnie szczyty już wcześniej ustalały kontrakty na kompleks sojowy i kukurydzę.

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 30.12.2020)

Giełda w Chicago:

Giełda w Paryżu:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

SerDog z Hochlandii zagości w Żabce na dłużej

Po udanej ofensywie Imperator Smaku Ser Dog Wspaniały – pogromca mięsożernej rosiczki, na dobre zagości w Żabce. Ser Dog to więcej niż hot dog...

Wznowienie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach objętych afrykańskim pomorem...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,690SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły