poniedziałek, 8 marca, 2021

Gdzie zbadasz opryskiwacz?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ważną informację dla rolników wykonujących zmechanizowane opryski przekazał Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Na stronie internetowej tej instytucji opublikowano szczegółowy wykaz jednostek prowadzących badania opryskiwaczy polowych (ciągnikowych lub samobieżnych).

Zgodnie z nowymi przepisami

Wykaz obejmuje jednostki wykonujące badania opryskiwaczy ciągnikowych lub samobieżnych polowych (innych niż dozujące ciecz użytkową w pasach lub rzędach), które spełniają nowe wymagania, obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. Jak zapewnia GIORIN zestawienie to będzie na bieżąco aktualizowane. Natomiast podmioty, które dostosują badania do nowych wymogów mogą zgłaszać chęć zamieszczenia swojej jednostki na ww. liście. W tym celu muszą skontaktować się z właściwymi terenowo wojewódzkimi inspektoratami ochrony roślin i nasiennictwa.

Wymóg wpisu do rejestru

Dodajmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, wykonywanie badań sprzętu do stosowania środków ochrony roślin w celu potwierdzenia jego sprawności to działalność  wymagająca wpisu do rejestru prowadzonego przez WIORIN-y. Rejestry wszystkich podmiotów prowadzących działalność w powyższym zakresie udostępnianie są przez wojewódzkich inspektorów pod adresem http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/.

Szerszy zakres agrousług

W powyższych rejestrach ujęto też podmioty świadczące usługi w zakresie badań:

1. Opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych sadowniczych. 

2. Opryskiwaczy wyposażonych w belkę opryskową montowanych na pojazdach kolejowych.

3. Sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin montowanego na pojazdach kolejowych.

4. Urządzeń przeznaczonych do zaprawiania nasion, innych niż przemysłowe.

5. Instalacji przeznaczonych do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania w szklarniach lub tunelach foliowych.

6. Sprzętu samobieżnego lub ciągnikowego przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu.

7. Sprzętu agrolotniczego.

8. Sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku, innego niż wyżej wymieniony, nie będącego opryskiwaczami ręcznymi lub plecakowymi, którego pojemność zbiornika przekracza 30 litrów. 


Źródło: GIORIN
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

AGRO-Unia chce rozmawiać!

Dynamiczny i nieprzewidziany przebieg miała piątkowa, 5 marca br., uroczystość  otwarcia obwodnicy we Wrześni (woj. wielkopolskie) z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego. Stało się tak za...

Kalkulator nawozowy Amazone co można zyskać?

Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy plon dzięki systemowi AutoTS w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozsiewu granicznego. Firma Amazone oferuje...

Co nowego w ciągnikach John Deere serii 9R?

John Deere wprowadziła na rynek nowy asortyment ciągników serii 9R na rok 2021, z flagowymi modelami 9R 640 i 9RX 640 o mocy 691 KM na czele. Najnowsze maszyny serii 9R, 9RT i 9RX są...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły