niedziela, 28 lutego, 2021

Dziś dzień chleba! Jakie znaczenie ma dla Polaków?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Na dziś (16 października), przypada Światowy Dzień Chleba ustanowiony przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników. Szczególnie u nas w Polsce chleb to podstawowy element kultury kojarzony z rodziną, chrześcijańskim błogosławieństwem, miłością i gościnnością. Obyczaj witania przybyłych chlebem i solą czy dzielenia się nim przy stole jest w naszym kraju bardzo rozpoznawalny.

Polacy kochają chleb!

Także twarde statystyczne dane potwierdzają, że chleb w różnych odmianach jest nam bliski i należy do podstawowych produktów rolno-spożywczych preferowanych przez Polaków.

– Z badań budżetów gospodarstw domowych GUS w 2019 r. średnie miesięczne spożycie przetworów zbożowych w Polsce wyniosło 5,36 kg na osobę. W strukturze konsumpcji dominującą pozycję zachowało pieczywo ze średnim miesięcznym spożyciem 2,98 kg na osobę. Udział pieczywa w konsumpcji produktów zbożowych w 2019 r. wynosił 56%.” – mówi Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora GeneralnegoKrajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Eksport – czyli czym chata bogata!

 Systematycznie rośnie również eksport pieczywa i wyrobów cukierniczych. W sezonie 2019/2020 eksport tych produktów osiągnął poziom 1,8 mld euro, o 9% wyższy niż w poprzednim sezonie. W wartości eksportu pieczywa i wyrobów cukierniczych wywóz pieczywa stanowił około 9%. Eksport tych produktów w 2019 r. odbywał się przede wszystkim do pozostałych krajów Unii Europejskiej, a także do Rosji.  – podkreśla Zastępca Dyrektora KOWR.

Skarby polskiej ziemi

Dodajmy, że polskie pieczywo to bogata grupa produktów unikalnych, często o niepowtarzalnym, indywidualnym smaku. Specjaliści zwracają uwagę na zaangażowanie i kreatywność polskich piekarzy, czego efektem jest trudna do oszacowania różnorodność dostępnego pieczywa cenionego w kraju i zagranicą. Wyróżnia się tu pieczywo pełnoziarniste, chleby pszenne oraz z otrębami. Natomiast w  ostatnim czasie obserwowane są zmiany preferencji i gustów konsumentów w kierunku nabywania produktów naturalnych, prozdrowotnych i ekologicznych, do których zalicza się pieczywo wytwarzane w tradycyjny sposób. Ważne jest też preferowanie rodzimych produktów piekarniczych (patriotyzm konsumencki) przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

Szczyty list i rankingów

Pieczywo wytwarzane w Polsce odznacza się wysoką jakością. Na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdują się aż 362 wyroby piekarnicze i cukiernicze wytwarzane w różnych regionach kraju z polskich mąk. Natomiast 7 wyrobów piekarniczych posiada unijne certyfikaty produktów regionalnych i tradycyjnych. Do grupy tej zalicza się: rogal świętomarciński, andruty kaliskie, pierekaczewnik, obwarzanek krakowski, chleb prądnicki, kołocz śląski/kołacz śląski oraz cebularz lubelski.

Mini piramida

Pieczywo powyższych rodzajów jest tak popularne, ponieważ doskonale komponuje się z innymi produktami żywnościowymi (nabiałem, wyrobami wędliniarskimi, rybami, warzywami, miodem). Natomiast – co podkreślają dietetycy – stworzona dzięki połączeniu tego rodzaju składników „kanapka” może stanowić „mini-piramidę” zdrowego żywienia.

Światowy Dzień Żywności

16 października to również Światowy Dzień Żywności ustanowiony w 1979 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa dla  upamiętnienia powstania tej organizacji w 1945 roku, zaraz po  zakończeniu II wojny światowej, której skutkiem dla wielu regionów Świata był głód. Przesłaniem Światowego Dnia  Żywności jest pogłębianie świadomości dotyczącej globalnych problemów żywnościowych: głodu, niedożywienia i ubóstwa.


Źródła: KOWR, ONZ
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,212FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły