poniedziałek, 8 marca, 2021

Drożejąca ropa ciągnie w górę krajowe ceny paliw

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Na krajowych stacjach ceny paliw systematycznie rosną od początku listopada. Niestety złą informacją dla rolników jest to, że diesel drożeje dużo szybciej niż benzyna. O ile na stacjach paliw ON jest zwykle nieco tańszy od Pb95, to w cennikach hurtowych diesel jest już o blisko 10 groszy na litrze droższy od wspomnianej benzyny.

Według portalu e-Petrol.pl w połowie 48-go tygodnia (25.11.2020) za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw średnio 4,41 zł/l, a za ON 4,32 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia benzyny 95 i diesla wzrosły o 2-3 grosze na litrze (podobnie jak autogaz i Pb98). W cennikach hurtowych podwyżki były jeszcze większe, szczególnie w przypadku oleju napędowego, który podrożał w sakli tygodnia blisko 10 groszy na litrze.

Winne temu są notowania giełdowe ropy, które wybiły w górę w minionym tygodniu (18-25.11.2020) o 8% i są najwyższe od czerwca tego roku. Optymizm na tym rynku opiera się na nadziejach na rychłe uruchomienie szczepień na COVID-19.

Zdecydowane podwyżki cen w hurcie i mniejsze w detalu sprawiają, że mocno spadły w ostatnim czasie wysokie średnie marże detaliczne. Aktualnie marża modelowa na sprzedaży ON sięga 14 groszy, a Pb95 – 30 groszy na litrze. Dla porównania – średnioroczna marża modelowa ze sprzedaży ON w latach 2017-2019 zawierała się w przedziale 9-13 gr/l, a dla Pb95 było to 17-20 gr/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 25-11-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 4,76 zł/l (+3 gr/l);
• Pb95: 4,41 zł/l (+2 gr/l);

• ON: 4,32 zł/l (+3 gr/l);
• LPG: 2,12 zł/l (+3 gr/l).

Pomimo ostatnich podwyżek aktualne ceny obu głównych paliw są jeszcze ok 70-80 groszy na litrze niższe niż przed rokiem.

Zmiany cen w skali roku:

Ceny paliw w kraju:

Ceny hurtowe diesla przewyższają od dwóch tygodni cenę Pb95:

Rynek ropy:

Po silnej przecenie z końca października nastroje na rynkach znacznie poprawiły się w listopadzie. Problemy związane z pandemią koronawirusa narastają, ale nie przeszkadza to inwestorom w kupowaniu akcji oraz kontraktów na surowce, w tym ropę. Inwestorzy liczą na kolejne programy “dodruku pieniądza”, które miałyby łagodzić efekty pandemii. Dodatkowym wsparciem wzrostów są informacje płynące już od trzech firm farmaceutycznych o rozpoczęciu produkcji szczepionki na koronawirusa jeszcze w tym roku. Entuzjazm jaki zapanował na rynkach na w listopadzie sprawił, że ropa i główne indeksy akcyjne odrobiły z nawiązką spadki z końca października. Dzisiaj (26-11-2020) notowania ropy Brent oscylują wokół 48 usd/b, a ropy WTI w okolicy  45 usd/t – Brent. Oznacza to, że tylko w skali ostatniego tygodnia ropa podrożała o 8%, a od początku listopada aż o 26%. Na szczęście dla kierowców, wzrostom cen ropy towarzyszyły silne spadki kurs USD/PLN (patrz wykres). Cena dolara wyrażona w PLN spadła od początku miesiąca o ok. 20 groszy (-4,8%) i ograniczyła skalę podwyżek cen paliw gotowych w kurcie.

Notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu USD/PLN (lewa oś):

Ceny paliw w hurcie:

W hurtowych cennikach, ostatni tydzień (kończący się 25-go listopada 2020) przyniósł ok. 10 groszowy wzrost cen oleju napędowego i dużo mniejszy w przypadku benzyny 95-oktanowej. W środę (25.11.2020) ON kosztował w PKN Orlen ok. 4,22 zł/l, a Pb-95 4,14 zł/l (cena hurtowa z VAT). Większe wzrosty cen hurtowych ON w ostatnich trzech tygodniach sprawiły, że cena diesla jest obecnie w hurcie znacznie wyższa od benzyny.

W połowie 48-tygodnia 2020 marża modelowa (średnia) ze sprzedaży Pb95 pozostała na poziomie 30 gr/l, a w przypadku ON spadła do 14 gr/l (z 17 gr/l – tydzień wcześniej). Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com
zdj:pixabay.com

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Kalkulator nawozowy Amazone co można zyskać?

Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy plon dzięki systemowi AutoTS w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozsiewu granicznego. Firma Amazone oferuje...

Co nowego w ciągnikach John Deere serii 9R?

John Deere wprowadziła na rynek nowy asortyment ciągników serii 9R na rok 2021, z flagowymi modelami 9R 640 i 9RX 640 o mocy 691 KM na czele. Najnowsze maszyny serii 9R, 9RT i 9RX są...

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły