niedziela, 7 marca, 2021

Dalsza recesja w sektorze drobiarskim

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Sektor drobiarski kontynuuje spadki z zeszłego tygodnia. Pomimo wolnej od ptasiej grypy i otwartego importu do Japonii polscy producenci odnotowują spadki cen. Za kilogram brojlera otrzymać było można 3,23 zł/netto to kolejne -0.4% spadek tydzień po tygodniu. Kaczki typu brojler, także utrzymują trend spadkowy tym razem większy bo -3,1 % mniej tj. 4,20 zł/netto za kilogram. Ich cena w zeszłym tygodniu wynosiła 4,34 zł/netto. Cena indyczków w skupie zmniejszyła się jeszcze bardziej względem zeszłego tygodnia i wyniosła o -1,2% mniej czyli 4,18 zł/netto za kilogram. W przypadku indorów, redukcja cen spadła o 1% i za kilogram uzyskać było można 4,40 zł/netto. Cena gęsi tuczonych spadła do 7.50 zł/netto za kilogram. Kury mięsne ze stad reprodukcyjnych w zeszłym tygodniu odnotowały największy wzrost cenowy natomiast aktualnie rejestrują największy spadek bo aż -16,4%. Za kilogram 09.08 można było uzyskać 2,15 zł/netto w skali tygodnia to o 0.42 zł mniej.

Największe zmiany cenowe zarejestrowano w województwach.: lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim. W wyżej wymienionych regionach cena kurcząt typu brojler utrzymywała spadek, który na tydzień 02.-09.08.2020 wyniósł -4,9%. Region zachodni tj. województwo: opolskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie, również odczuł recesje w tym, że spadek dotyczył indyczków i wyniósł on -2,6% w skali tygodnia.

Dalszej redukcji ulega cena indyków. Nowy raport opracowany przez Ministerstwo Rozwoju dodał pozycje lipcową, w której możemy dowiedzieć się, że ceny były jeszcze mniejsze i za kilogram indyka można było uzyskać 4,35 zł/netto.  Chociaż ceny kurcząt typu brojler zmniejszają się, z raportu lipcowego wynika, że za kilogram żywca dostać było można o 0,13 zł więcej niż miesiąc wcześniej. Stawka za tuszki kurcząt nadal utrzymują się na poziomie 5,10 zł/netto za kilogram.

Rynek mięsa drobiowego nadal odnotowuje spadki cenowe jednak cena tuszek na rynku europejskim wzrasta. W 24 tygodniu za 100 kg tuszki z kurczaka uzyskać było można 115,94 euro to prawie 1z5% zmiana względem tygodnia mimo to stawki są nadal niezadowalające i stoją na granicy opłacalności produkcji. Nadzieją na polepszenie sytuacji jest uznanie Polski za kraj wolny od ptasiej grypy i umożliwienie unormowania stosunków handlowych z krajami trzecimi, które w dalszym ciągu podtrzymują restrykcje eksportowe wobec Polski.

Maria Chmal
źródło: gov.pl

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Rynek jaj. Popyt przewyższa podaż, ceny rosną

Miniony tydzień charakteryzował się utrzymaniem trendu wzrostowego cen. Zbliżamy się do okresu świątecznego który jest głównym motorem napędowym popytu co wpływa na wyższe ceny...

W nocy zrobi się cieplej [POGODA]

W nocy na północy, zachodzie, wschodzie i w centrum niebo przykryją chmury z frontu znad Bałtyku. Przyniesie on słabe miejscowe opady śniegu do maksymalnie...

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,620SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły