poniedziałek, 1 marca, 2021

Czy rolniczy handel detaliczny odniósł sukces w naszym kraju?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Jak poinformował Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zgodnie z danymi na dzień 10 sierpnia br., liczba podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny (RHD) wynosiła 9332, wobec 1611 podmiotów działających na rynku przed wejściem w życie Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników do sklepów i restauracji. Informacja ta, to odpowiedź na interpelację Posłów na Sejm RP: Doroty Niedzieli i Kazimierza Plocke (Koalicja Obywatelska), którzy pytali o to jakie są konkretne efekty obowiązywania ustawowych regulacji mających ułatwić prowadzenie rolniczego handlu detalicznego?

Sekretarz Stanu w MRiRW podkreślił też, że powyższe zmiany dotyczą ułatwień dla rolników i producentów rolnych przy prowadzeniu produkcji i wprowadzaniu na rynek żywności w tzw. krótkich łańcuchach dostaw.

Niemal podwojenie liczby podmiotów

Zgodnie z danymi resortu rolnictwa, w przypadku podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny nadzorowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną, przed wejściem w życie w/w ustawy, zgodnie ze stanem na dzień 31 grudnia 2018 r., liczba podmiotów prowadzących RHD wynosiła 603, a już równo rok później, czyli 31 grudnia 2019 r. wzrosła ona do 1 129.

Prawie o 8 tysięcy dla produkcji zwierzęcej

Natomiast liczba podmiotów prowadzących RHD będących pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej (czyli produkty rolne pochodzenia zwierzęcego), według stanu na dzień 28 marca 2018 r. liczba podmiotów to 1 611, na dzień 08 maja 2019 r. – 3 621, na dzień 16 października 2019 r. – 4 688. Natomiast na dzień 28 lutego 2020 r. – 7 242, a na już na dzień 10 sierpnia 2020 – 9 332.

Świadczy to dobitnie o tym, że zmiany prawne w zakresie prawa żywnościowego – możliwości zbywania żywności wyprodukowanej w ramach rolniczego handlu detalicznego do sklepów, restauracji, stołówek i innych placówek o podobnej charakterystyce, łącznie z powiązanymi z tym zmianami w prawie podatkowym, są dla polskiego rolnictwa i handlu bardzo korzystne – podsumował Sekretarz Szymon Giżyński. 

Podatkowe ulgi i zwolnienia

Przypomnijmy: w zakresie prawa podatkowego ustawa wprowadziła m.in. podwyższenie kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych do 40 tys. a także możliwość korzystania ze zwolnienia podatkowego oraz możliwości opodatkowania 2% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych (określonych w art. 20 ust. 1c ww. ustawy i przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy) i uzyskiwanych przez producentów rolnych niezależnie od tego w jaki sposób i komu dokonają oni sprzedaży ww. przetworzonych produktów.

Zmiany to również ułatwienia dla podmiotów prowadzących produkcję i sprzedaż produktów roślinnych i zwierzęcych, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy. O ile podmioty te korzystałyby w procesie produkcji z własnego surowca (wymagany jest co najmniej 50% udział własnego surowca w produkcie) oraz nie zatrudniałyby pracowników.

Natomiast zmiany dotyczące stricte produktów pochodzenia zwierzęcego polegały na zniesieniu obowiązku sporządzania i przedkładania powiatowemu lekarzowi weterynarii do zatwierdzenia projektu technologicznego zakładu oraz dopełniania obowiązku informacyjnego wynikającego z przepisów art. 19 ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego.

Źródło: MRIRW
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,218FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły