niedziela, 20 czerwca, 2021

Czy pod Żurominem dojdzie do katastrofy?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wczoraj (23 marca br.), o godzinie 19.00 w Starostwie Powiatowym w Żurominie (woj. mazowieckie), zebrał się sztab kryzysowy. Sprawa dotyczy przypadków padania drobiu w kompleksie 8 ferm w powiecie żuromińskim. W fermach, w których utrzymuje się 400 tysięcy kur niosek stwierdzono występowanie martwych ptaków chorych na ptasią grypę.

Zagrożone 100 milionów ptaków

Sytuacja jest bardzo poważna, szczególnie że Powiat Żuromiński to prawdziwe drobiarskie zagłębie, w którym hoduje się nawet 100 milionów ptaków. Jeżeli zatem zaszła by konieczność szybkiego uboju i utylizacji tak dużej ich liczby,  to z pewnością dojdzie do poważnego kryzysu, a sama operacja uboju i utylizacji prowadzona będzie na niespotykaną dotąd skalę.
Zagrożenie jest całkiem realne, tym bardziej że wcześniej często dochodziło do zakażeń w fermach prowadzonych w oparciu o nowoczesne technologie hodowli i systemy zabezpieczeń. Natomiast drogi przenoszenia ptasiej grypy były przedmiotem dochodzenia ze strony weterynaryjnych służb.  

Zmasowany atak ptasiej grypy 

Dodajmy, że zgodnie z danymi Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, podczas obecnej fali grypy trwającej od listopada 2020 r. do 18 marca br, odnotowano aż 70 ognisk ptasiej grypy w Polsce, z czego w okresie po 1 marca 2021 r. wykryto ich 30. Natomiast w krótkim czasie od 11 marca do 17 marca br. potwierdzono wystąpienie 14 ognisk HPAI. Świadczy to o bardzo intensywnym rozwoju epidemii tej choroby. 
Do sprawy z pewnością powrócimy. 

Źródła: GIW, portal: naszamlawa.pl
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nasz eksport zbóż poza UE zbliżył się do rekordu z poprzedniego sezonu

Od początku sezonu 2020/21 eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) wynosi 3,34 mln ton i jest o 3% większy w stosunku do analogicznego...

W nocy na zachodzie i północy powyżej 20 stopni [POGODA]

Dziś wieczorem największa szansa na burze jest w rejonie Świnoujścia, Dziwnowa- tu już teraz wiadomo, że popada niemalże na pewno. W nocy wszystkie opady...

Krajowe Dni Pola i AGRO-TECH 2021 w Minikowie wystartowały!

Krajowe Dni Pola 2021 ponownie wróciły do Minikowa. Dziś oficjalnie wystartowała ta największa impreza polowa prezentująca ponad 500 odmian roślin uprawnych wysianych na poletkach...

Śledź nas

22,339FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły