niedziela, 7 marca, 2021

Czy istnieje szansa na wyrównanie dopłat unijnych? Puda i Wojciechowski o zmianach WPR na 2021-2027

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Małe i średnie gospodarstwa w centrum uwagi UE?

Dziś (16 listopada br.), odbyła się wspólna konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy i Komisarza Europejskiego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusza Wojciechowskiego, której tematem była przyszłość europejskiej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027 i tworzenie Narodowego Planu Strategicznego dla Polski.

Uwzględnią potrzeby państw?

Do końca roku jest czas na tworzenie Narodowych Planów Strategicznych dla poszczególnych państw – wyjaśnił Komisarz Janusz Wojciechowski. – W tym momencie trwa też tworzenie założeń europejskiej Wspólnej Polityki Rolnej. Natomiast cały przyszły rok upłynie nam na ciężkiej pracy związanej z wzajemnym dostosowywaniem możliwości budżetowych Unii Europejskiej do oczekiwań 27 państw członkowskich wyrażonych w poszczególnych Narodowych Planach Strategicznych. Tego rodzaju rozdział zadań na narodowe plany to nowość. Chodzi o to by bardziej uwzględnić krajowe potrzeby i stany rolnictwa w państwach członkowskich. Szczególnie, że wyzwania związane z nową WPR dotyczą wielu proekologicznych i modernizacyjnych przemian. Nie będzie zatem jednolitej reguły dla wszystkich państw, bo różne kraje są na różnym stopniu rozwoju. Inny więc będzie zakres ich zadań. Natomiast udział konkretnych rolników w ekoschematach i ekoprogramach nie będzie przymusowy. Rzecz jednak w tym, by stworzyć w poszczególnych państwach takie warunki, by był on dla rolników opłacalny.

Nacisk na mniejsze gospodarstwa

O priorytetach Narodowego Planu Strategicznego dla Polski mówił natomiast Minister Rolnictwa Grzegorz Puda:

Do najważniejszych zadań NPS zgodnych z rekomendacjami Komisji Europejskiej zaliczę: maksymalne wzmocnienie małych i średnich gospodarstw rolnych, szczególnie rodzinnych, rolnictwo ekologiczne i wsparcie dla gospodarowania opartego o dobrostan zwierząt. Pracujemy też nad zmianami w krajowym prawodawstwie, które zmierzać będą do tego, by podmiotem było gospodarstwo, a nie jak do tej pory konkretny gospodarz. Przygotowujemy obecnie projekt ustawy o Rodzinnych gospodarstwach rolnych, który upodmiotowi gospodarstwa w ten sposób, aby można było na przykład pozyskiwać na nie unijne fundusze, by nie przepadały one w przypadku przejścia prawa własności z ojca na syna. Nurtującym i ważnym problemem do rozwiązania jest też sprawa braku możliwości przechodzenia rolników na wcześniejsze emerytury.  

Zarówno Komisarz Europejski, jak i Minister Rolnictwa nie odnieśli się natomiast do pytań związanych z wysokością przyszłych europejskich płatności, czy możliwości pozyskiwania konkretnych kwot w ramach przyszłych programów. Obaj zgodnie stwierdzili, że to jeszcze zbyt wczesny etap prac.  

 
Źródło i foto: MRiRW

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa...

Rynek jaj. Popyt przewyższa podaż, ceny rosną

Miniony tydzień charakteryzował się utrzymaniem trendu wzrostowego cen. Zbliżamy się do okresu świątecznego który jest głównym motorem napędowym popytu co wpływa na wyższe ceny...

W nocy zrobi się cieplej [POGODA]

W nocy na północy, zachodzie, wschodzie i w centrum niebo przykryją chmury z frontu znad Bałtyku. Przyniesie on słabe miejscowe opady śniegu do maksymalnie...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,630SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły