niedziela, 7 marca, 2021

ORLEN inwestuje w polską wieś. Będzie bardziej EKO

-REKLAMA-
-REKLAMA-

ORLEN Południe, Spółka z Grupy ORLEN z roku na rok prężnie przekształcana jest w nowoczesną biorafinerie, realizującą ekologiczne inwestycje. Na swoim koncie ma już takie projekty, jak budowa pierwszej w Polsce  i największej w Europie instalacji do produkcji zielonego glikolu propylenowego, a także prototypowej instalacji do produkcji kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów.

Spółka rozważa budowę 20 biogazowni rolniczych opartych o innowacyjną polską technologię, która pozwala na wykorzystanie odpadów produkcji rolnej w produkcji energii elektrycznej oraz biometanu.  Projekt dotyczyć będzie 20 największych gospodarstw rolnych w całej Polsce, będących obecnie w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, podlegającego Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Korzyści płynące z nowej inwestycji

Produkcja energii elektrycznej i biometanu z biogazu to dla nas przede wszystkim rozwiązanie korzystne biznesowo. Umożliwi nam także realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego i będzie odpowiedzią na potrzeby dzisiejszej Europy. Biotechnologie to kierunek, w którym zmierzają nowoczesne gospodarki, w tym także polska. Europejski Zielony Ład zakłada osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej, a to wymaga poszukiwania alternatywy dla tradycyjnych źródeł energii. Realizowane przez nas inwestycje istotnie przyczynią się do osiągnięcia przez Polskę zakładanego celu – podkreśla Marcin Rej, Prezes Zarządu ORLEN Południe. Dodatkowo wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu stawki za energię elektryczną z biogazu pozwolą na szybki zwrot inwestycji.

Polski wykonawca

Wykonawcą biogazowni rolniczych zostałby H.CEGIELSKI-POZNAŃ, który wyprzedza technologicznie konkurencję, stanowiąc tym samym ogromny potencjał dla krajowego rozwoju tej formy odnawialnych źródeł energii. Projekt budowy biogazowni dotyczyłby gospodarstw rolnych, prowadzonych obecnie przez spółki, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Mamy szansę zrewolucjonizować polską wieś, dostarczając najnowocześniejszą technologię pozwalającą na zagospodarowanie substratów rolniczych, które odpowiednio przetworzone w naszych biogazowniach umożliwią wyprodukowanie energii elektrycznej oraz biometanu, czyli produktów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju odnawialnych źródeł energii.  – mówi Rafał Kreduszyński, Prezes Zarządu H.CEGIELSKI-POZNAŃ S.A.

Narzucone przez Unię restrykcje, wymagają innowacyjnych pomysłów. Współpraca spółek Skarbu Państwa z KOWR i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu pozwoli na dywersyfikację źródeł energii, dzięki czemu Polska ma szansę umocnić swoją pozycję w obszarze OZE i rozwinąć się technologicznie.

 

Maria Chmal
Źródło: gov.pl
Zdjęcie: money.pl

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

SerDog z Hochlandii zagości w Żabce na dłużej

Po udanej ofensywie Imperator Smaku Ser Dog Wspaniały – pogromca mięsożernej rosiczki, na dobre zagości w Żabce. Ser Dog to więcej niż hot dog...

Wznowienie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali stada na obszarach objętych afrykańskim pomorem...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,720SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły