poniedziałek, 1 marca, 2021

Czy będzie wzrost cen mięsa i spadek PKB? Wiceminister odpowiada!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Rośnie temperatura publicznej dyskusji nad zmianami w ustawie o ochronie zwierząt, czyli tzw. ustawie futerkowej zwanej też „Piątką Kaczyńskiego”.  Na obecnym etapie głos w sprawie zabrał wiceminister finansów Sebastian Skuza:

– Nie widzę zagrożenia wzrostu cen mięsa po wprowadzeniu tzw. ustawy futerkowej – zapewnia wiceminister. – Mocno przesadzone są też szacunki, jakoby likwidacja branży futerkowej miała obniżyć polskie PKB nawet o 3 proc.

Przypomnijmy: w piątek do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i utworzenie rady ds. zwierząt. Autorem tego projektu jest Prawo i Sprawiedliwość.

Nie tyle co subwencje dla gmin?

W tym kontekście Wiceminister finansów Sebastian Skuza przyznał co prawda, że nie ma dokładnych danych o tym, ile z podatków trafia do budżetu m.in. od branży futerkowej, Zwrócił jednak uwagę na to, że propozycje nowych przepisów należy rozpatrywać w dwóch aspektach – finansowym i moralnym.

Przede wszystkim jednak wiceminister odniósł się do pojawiających się w publicznej debacie szacunków, które wskazują, że z powodu nowych przepisów polskie PKB może się obniżyć w granicach 2-3 proc.

Wiceminister zauważył, że przedział od 2 do 3 proc. PKB odpowiada kwocie od czterdziestu kilku do ponad 60 mld zł co w jego ocenie jest wartością mocno zawyżoną. Wiceminister porównał to z przyszłorocznymi planami przekazania kwoty ok. 70 mld zł jednostkom samorządu terytorialnego w ramach subwencji, co w jego ocenie jest nieporównywalne z wpływami z opodatkowania hodowli zwierząt futerkowych. 

Nie będzie wzrostu cen mięsa?

Wiceminister finansów Sebastian Skuza ocenił też argumenty branży futerkowej, która przekonuje, że likwidacja ferm może spowodować wzrost cen mięsa w sklepach (- branża ta zagospodarowuje m.in. odpady, jakie powstają przy produkcji mięsa – przyp. red.).

Wiceminister Skuza zaznaczył, że za ceny w sklepach odpowiadają nie tylko koszty bezpośrednie, ale również inflacja, a ona jest szacowana w 2021 r. na poziomie 1,8 proc. Wiceszef resortu finansów dodał też, że nie widzi zagrożenia wzrostem cen za mięso w sklepach w związku z tzw. ustawą futerkową.

Co znalazło się w projekcie?

Przypomnijmy: projekt noweli ustawy o ochronie zwierząt przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wzmocnienie społecznej kontroli warunków, w jakich zwierzęta są przetrzymywane, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi i określenie minimalnych wymiarów kojców oraz ograniczenie możliwości uboju rytualnego. Projekt zakłada też wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w celu pozyskania z nich futer, z wyjątkiem królika. Jak czytamy w uzasadnieniu, chów i hodowla zwierząt w tym celu powoduje zbędne cierpienie zwierząt, a ponadto niektóre fermy negatywnie wpływają na środowisko naturalne.
Szerzej o argumentach stron dyskusji pisaliśmy w tekście pt.: Czy tysiące gospodarstw upadnie? (publ. 11 września br.).

A co wy o tym sądzicie?
Czy Wiceminister Finansów ma rację?


Źródło: Ministerstwo Finansów
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

We wtorek znów mocniej powieje [POGODA]

W nocy ma być na ogół pochmurno. Jedynie miejscami od Wrocławia po Opole, Kraków, Rzeszów na niebie można będzie zobaczyć gwiazdy. Temperatura spadnie do...

Burza wokół Zielonego Ładu

Zanosi się na gorącą rolniczą debatę i to już w czwartek 4 marca br. Wtedy to na internetowych łączach, w ramach  Dialogu Obywatelskiego – Europejski Zielony...

Zasiłek opiekuńczy przedłużony po raz kolejny!

Do 14 marca br. przedłużone zostaną uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. To dobra wiadomość dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rodziców i opiekunów dzieci...

Śledź nas

21,220FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły