niedziela, 28 lutego, 2021

Czy ARiMR zawiesi kontrole?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Pandemia narasta, a pracownicy Agencji odwiedzają gospodarstwa

W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zamknęła swoje powiatowe biura. Obsługa rolników w wielu dziedzinach prowadzona jest zdalnie i przez Internet. Celem obostrzeń ma być ograniczenie bezpośredniego kontaktu pracowników z rolnikami. Jednak mimo to, nadal prowadzone są czynności kontrolne z zakresu identyfikacji i rejestracji zwierząt w gospodarstwach rolnych, co w obecnej sytuacji epidemiologicznej budzi poważne obawy u rolników. 

Wizyty w domach i gospodarstwach 

Mimo odnotowywanego ostatnio drastycznego wzrostu zachorowań na koronawirusa w kraju, pracownicy ARiMR dla przeprowadzenia kontroli terenowych nadal osobiście wizytują budynki inwentarskie. Natomiast dla weryfikacji dokumentacji m.in.: rejestrów wypasów, paszportów, ksiąg stada odwiedzają też domy i mieszkania rolników. 

Dla rolników niezrozumiała jest więc sytuacja, w której z jednej strony zamyka się biura Agencji, co utrudnia bieżące załatwianie spraw, m.in. możliwości rejestracji bydła w placówkach ARiMR. Z drugiej natomiast strony realizowane są wizyty pracowników tej instytucji w gospodarstwach, co naraża zarówno rolników jak i pracowników agencji (i ich rodziny) na zachorowanie. 

Dodajmy, że zachorowania wśród rolników, domowników lub pracowników opiekujących się gospodarstwami rolnymi utrzymującymi zwierzęta, są bardzo dotkliwe. Głównie ze względu na to, że opieka nad zwierzętami wymaga ich codziennej obecności. Często też osób takich nie ma kto zastąpić przy pracy. 

Wniosek o wstrzymanie kontroli 

Problem ten podjęła Podlaska Izba Rolnicza, która zaapelowała do ARiMR o to, by ze względu na sytuację epidemiologiczną, do końca roku wstrzymane zostały wszystkie kontrole. 

Przypomnijmy, że do corocznych obowiązków ARiMR należy kontrola polskich gospodarstw. Mowa o tych rolnikach i rolniczkach, który ubiegali się o dofinansowanie i pomoc z funduszy Unii Europejskiej. ARiMR każdego roku zobligowana jest do kontroli zasady wzajemnej zgodności z regułami dotacji dla minimum 1% rolników. W tym roku zapowiedziano, że kontrole obejmą 3788 polskich rolników. Przypomnijmy, w zeszłym roku kontrole objęły 8045 rolników, a w 2018 roku 7293. Zgodnie z harmonogramem prac Agencji, wszystkie kontrole powinny się zakończyć wraz z końcem roku. Nie wiadomo zatem, czy będzie możliwe wstrzymanie kontroli. Nie mniej jednak, wniosek taki wpłynął. 

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,206FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły