sobota, 23 listopada, 2024
spot_img

Ceny paliw w dobie koronawirusa – jak się kształtują?

spot_img

Ceny średnie paliw są najniższe od 2,5 roku, ale ciągle wysokie…

W tygodniu kończącym się 25-go marca 2020 mocno spadły ceny paliw przy krajowych dystrybutorach. Cena średnia ON zmniejszyła się w tym czasie o 25 groszy, a Pb95 o 22 grosze na litrze. W mniejszym zakresie potaniał autogaz.

W konsekwencji w połowie 13 tygodnia 2020 roku za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić średnio 4,33 zł/l, a za ON 4,42 zł/l. Warto zauważyć, że diesel w hurcie jest już o blisko 50 groszy droższy od benzyny Pb95.

Dla popularnej benzyny jest to najniższy poziom cen od połowy 2017 roku. Wydaje się jednak, że spadki cen na stacjach są ciągle zbyt małe w stosunku do cen hurtowych oraz ropy, która jest najtańsza od prawie 20 lat !!!

Najtańsze stacje paliw (przy centrach handlowych) obniżyły ceny dużo bardziej niż pozostałe. Cena najpopularniejszej benzyny Pb-95 zbliża się w wielu miejscach do granicy 3,5 zł/l, podczas gdy diesel sprzedawany jest nieco poniżej 4 zł/l (wynika to z różnicy cen hurtowych).

Ceny średnie paliw w detalu: 23-03-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

  • Pb98: 4,69 zł/l (-24 gr/l);
    • Pb95: 4,33 zł/l (-22 gr/l) – najmniej od początku lipca 2017 roku;
    • ON: 4,42 zł/l (-25 gr/l) – najmniej od połowy października 2017 roku;
    • LPG: 1,99 zł/l (-6 gr/l).

Ceny paliw: ropa

W ostatnich tygodniach ceny ropy naftowej runęły w dół. Kilkunastoprocentowe przeceny stały się normalnością na rynku. Koronawirus jest głównym winowajcą drastycznego ograniczenia popytu na paliwa i w konsekwencji na ropę. Kolejną przyczyną jest wojna cenowa prowadzona przez głównych producentów ropy, po tym jak kraje OPEC, na początku marca, nie uzgodniły z Rosją cięć w produkcji. Celem podniesienia produkcji i obniżenia cen przez Arabię Saudyjską i Rosję jest wyeliminowanie mniejszych producentów z rynku i ograniczenie podaży w dłuższym horyzoncie czasowym. Uderza to także w cały rynek biopaliw, a szczególnie w amerykańskich producentów kukurydzy (40% kukurydzy przerabiano w USA na etanol). W konsekwencji ceny ropy spadły o 2/3 w ciągu miesiąca, do poziomów niewidzianych od prawie 20 lat.

Notowania ropy Brent / WTI (usd/b):

 

Ceny paliw w hurcie

Skokowe przeceny na rynku ropy przełożyły się na dużo niższe ceny paliw w hurcie.

W PKN Orlen w ciągu tygodnia (18-25.03.2020) olej napędowy podrożał o 1 grosz na litrze (-24 grosze tydzień wcześniej), podczas gdy najpopularniejsza benzyna (Pb95) była tańsza o 18 groszy na litrze (-36 groszy tydzień wcześniej).

W hurcie w ciągu ostatnich 4 tygodni diesel potaniał o ok. 58 groszy, a Pb95 o 98 groszy na litrze.

Na stacjach paliw ceny spadały w tym czasie (4 tygodnie) 61 gr/l – diesel i 54 gr/l – Pb95.

W połowie 13-tygodnia tego roku marża modelowa ze sprzedaży Pb95 wynosiła 82 grosze (-9 gr/l), a w przypadku ON 48 groszy na litrze (-23 gr/l). Do tego należy doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Uczciwość wymaga jednak przypomnienia, że w całym III kwartale 2019 ceny paliw detaliczne, głównie oleju napędowego, były sztucznie utrzymywane często poniżej oficjalnych cen hurtowych. Wynikało to z polityki cenowej państwowych rafinerii, których stacje dominują na rynku (okres wyborów sejmu). Początek nowego roku przynosi gwałtowne odbudowywanie marż detalicznych na sprzedaży ON, a ostatnio też benzyn. Także teraz o poziomie cen decydują stacje należące do państwowych koncernów (Orlen, Lotos).

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017 r: 17 groszy,
  • 2018 r: 20 groszy,
  • 2019 r: 18 groszy,
  • 2020 r: 36 grosze, a w tygodniu 12 marża wzrosła do 91 groszy (+23 grosze w tygodniu).

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017 r: 13 groszy,
  • 2018 r: 9 groszy,
  • 2019 r: 10 groszy,
  • 2020 r: 38 groszy, a w tygodniu 12 marża wzrosła do 71 groszy (+7 groszy w tygodniu).

 Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

 

Ceny paliw: zmiany w skali roku

Warto zauważyć, że hurtowa cena diesla jest w połowie 13-tygodnia 2020 o 1 zł/l niższa niż rok temu, ale w detalu ON kosztował średnio o 67 groszy mniej niż przed rokiem. Zawdzięczamy to olbrzymim marżom ze sprzedaży paliw.

Oficjalne hurtowe ceny Pb95 są w połowie 13-tygodnia 2020 o 1,36 zł/l niższe niż rok temu, ale dzięki wyższym marżom na stacjach płaciliśmy za to paliwo średnio o 50 groszy mniej niż przed rokiem.

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

Ceny hurtowe diesla przewyższają ceny Pb95 o blisko 45 groszy na litrze (polityka cenowa koncernów państwowych, czyli państwa)

ceny paliw

 

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło cen:  PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

 

Koronawirus: problemy w branży mleczarskiej

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników