sobota, 6 marca, 2021

BREXIT: Potrzeba błyskawicznej reakcji by uniknąć chaosu na granicy

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Łańcuch rolno-spożywczy UE wydał wspólne oświadczenie gdzie podziękował stronom za przeprowadzone rozmowy w celu pojednania myśli. W liście otwartym zostały  przedstawione działania, których natychmiastowe podjęcie jest konieczne w celu uniknięcia chaosu na graniach od 1 stycznia. Przedstawiciele związków w oświadczeniu wezwali władze do trzymania pieczy nad sprawami rolno-spożywczymi w nadchodzącym tygodniu i do opracowania skutecznej fazę przejściowej od 1 stycznia 2021 r. do ostatecznego pełnego wdrożenia nowych zasad handlu.

Nie ma miejsca na potknięcia

Nadchodzące miesiące będą sprawdzianem dla handlu między UE a Wielką Brytanią. Transportowane towary szacowane są na około 48 miliardów euro dlatego tak ważne jest aby dopilnować skutecznego wdrażania nowych zasad handlu. Co prawda Komisja Europejska posiada protokół zarządzania kryzysowego, obejmujący bezpośrednią komunikację z operatorami łańcucha rolno-spożywczego, jednak nawet małe potknięcie może okazać się znacznym fiasko do którego nie można dopuścić. Brak szybkiego działania doprowadzi do większego chaosu na granicach i zakłóceń w łańcuchu dostaw, które nie tylko zagrażą tysiącom miejsc pracy, ale wpłyną na dostawy przystępnych cenowo produktów rolno-spożywczych.

Jakie działania mogą usprawnić nowe zasady handlu?

Biorąc pod uwagę, że sektor rolno-spożywczy będzie jednym z sektorów najbardziej dotkniętych skutkami Brexitu, przedstawiciele Copa Cogeca wysunęli listę z wdrożeniami dzięki którym skutki nie będą aż tak odczuwalne. Proponowane praktyki prezentujemy poniżej:

– opracowanie skutecznej fazy przejściowej od 1 stycznia 2021 r. do ostatecznej formy 
pełnego wdrożenie nowych zasad handlu.

-zapewnienie zasobów ludzkich, technicznych i finansowych do wdrożenia i egzekwowania nowych środków celnych i sanitarnych i fitosanitarnych (SPS).

– upewnienie się, że nowe zasady są jasne do interpretacji i egzekwowania, w celu zapewnienia przewidywalności biznesu.

– nakreślenie nowego charakteru łańcucha rolno-spożywczego i zachowanie ekologicznych pasów ruchu wraz z innymi środkami celnymi, które zostały z powodzeniem zastosowane podczas Covid-19 w celu przyspieszenia transgranicznego transportu produktów rolno-spożywczych.

– opracowanie i rozpowszechnianie przyjaznych dla biznesu wskazówek, aby umożliwić lepsze planowanie i gotowość.

– szybkie rozdzielenie unijnej rezerwy dostosowawczej o wartości 5 mld euro, zwłaszcza dla MŚP, rolników, spółdzielni rolniczych i handlowców, którzy już cierpią z powodu wpływu Covid-19. Szczególnie ważne jest przy tym zapewnienia bezpieczeństwa zatrudnienia pracowników sektora rolno-spożywczego.

– zapewnienie stałego, formalnego kanału komunikacji dla operatorów łańcucha rolno-spożywczego z Komisją Europejską i władzami krajowymi w celu zgłaszania problemów i opracowywania  rozwiązań, gdy pojawią się w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

– ponieważ Irlandia Północna pozostaje częścią jednolitego rynku, należy zwrócić szczególną uwagę  na handel produktami między Wielką Brytanią a Irlandią Północną w celu utrzymania integralności jednolitego rynku.

źródło:copa-cogeca.eu

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Komu należą się dopłaty?

Jak bumerang powraca temat braku właściwego rozdziału unijnych dopłat bezpośrednich do rolnictwa. Sprawą tą zajmują się krajowe organizacje rolnicze, a także rolnicze samorządy. I nic...

Innvigo wprowadza nowe produkty!

Firma Innvigo to producent środków ochrony roślin, który w swym portfolio ma 54 produkty, poczynając od herbicydów, poprzez fungicydy, insektycydy, regulatory wzrostu, i zaprawy...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,570SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły