niedziela, 7 marca, 2021

Brak perspektyw na podwyżki na rynku trzody chlewnej?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Na rynku krajowym od początku sierpnia br. tanieje żywiec wieprzowy. W dniach 17–23 sierpnia 2020 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały trzodę chlewną przeciętnie po 4,86 zł/kg, o 1,5% taniej niż tydzień wcześniej oraz o 1 gr/kg taniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego żywca była o 18% niższa w porównaniu z analogicznym tygodniem 2019 r.

W dniach 17–23.08.2020 r. cena sprzedaży półtusz wieprzowych ukształtowała się na poziomie 7,05 zł/kg, o 2% niższym niż w poprzednim tygodniu, ale o 1% wyższym niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku półtusze wieprzowe potaniały o 19%.

źródło:Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
źródło:Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Od kilku tygodni zauważalna jest stabilizacja cen żywca wieprzowego w krajach UE i Polsce. Średnia cena mięsa w zakładzie ubojowym w Niemczech wynosiła 1,47 kg euro WBC. To 6 tydzień z rzędu gdzie cena utrzymuje się na tym samym poziomie.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej

Perspektywy dla Polski

W najbliższych tygodniach możemy spodziewać się dalszej stabilizacji cen na rynku krajowym jednak z brakiem perspektyw na podwyżkę. Utrzymującą się pandemia COVID-19 oraz mniejsze zapotrzebowanie ze strony HoReCa, przełoży się na niższe ceny oferowane za żywiec. Dodatkowo w Polsce z tygodnia na tydzień dochodzą kolejne ogniska ASF. Na dzień 30 sierpnia br. potwierdzono 75 ognisk. Do końca roku zostały 4 miesiące ale bieżące wyniki już teraz są wyższe od tych ubiegłorocznych. Rolnicy są sfrustrowani i obwiniają za to rosnącą populację dzików.
W tej trudnej sytuacji Ministerstwo Rolnictwa i Główny Inspektorat Weterynarii przygotowali 12 zaleceń dotyczących bioasekuracji wobec ASF

 1. Izoluj świnie w sposób wykluczający kontakt z innymi zwierzętami. Zabezpiecz drzwi i okna budynków inwentarskich przed dostępem owadów, gryzoni i innych zwierząt wolno żyjących.
 2. Karm świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem innych zwierząt.
 3. Stosuj minimum 30-dniową kwarantannę lub właściwą obróbkę termiczną/chemiczną dla roślinnych surowców paszowych pochodzących ze stref występowania wirusa w środowisku (obszary objęte ograniczeniami i obszary zagrożenia).
 4. Zmieniaj odzież roboczą i obuwie ochronne przy każdym wejściu do pomieszczeń inwentarskich.
 5. Przed wejściem do pomieszczeń inwentarskich myj i odkażaj ręce i obuwie.
 6. Stosuj minimum 90-dniową kwarantannę dla materiałów pochodzących z obszaru objętego ograniczeniami lub zagrożenia, wykorzystywanych jako ściółka dla świń.
 7. Unikaj udziału w polowaniach i odłowach zwierząt, w zbieraniu runa leśnego oraz w innych pracach lub czynnościach wymagających osobistego kontaktu ze środowiskiem potencjalnie zanieczyszczonym wirusem ASF. Jeśli brałeś w nich udział, przestrzegaj 72-godzinnje kwarantanny, bez kontaktu ze świniami.
 8. Zabezpiecz wjazd do gospodarstwa i wejścia do budynków inwentarskich poprzez zainstalowanie odpowiednio utrzymywanych i nasączonych środkami dezynfekcyjnymi mat dezynfekcyjnych.
 9. Przestrzegaj zakazu wnoszenia na teren gospodarstwa zwłok dzików, tusz dzików, ich części, trofeów, sprzętu i materiałów, które mogły zostać skażone wirusem ASF.
 10. Unikaj wpuszczania na teren gospodarstwa pojazdów zakładów utylizacyjnych oraz innych pojazdów, a także maszyn oraz narzędzi rolniczych, które mogą przenosić wirusa ASF.
 11. Wyznacz miejsca w gospodarstwie do wjazdu, parkowania oraz oczyszczania i dezynfekcji pojazdów wjeżdżających i opuszczających teren gospodarstwa.
 12. Stosuj ogrodzenia stanowiące barierę oddzielającą gospodarstwo od zwierząt wolno żyjących. Ma to duże znaczenie przy zapobieganiu przenoszenia wirusa ze środowiska do gospodarstwa.

Chociaż przestrzeganie zaleceń przy hodowli zwierząt może ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby to zwiększenie odstrzału dzików które, są głównym rezerwuarem wirusa ASF w środowisku może okazać się kluczowe w walce.

Maria Chmal
Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
https://www.wetgiw.gov.pl/

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie...

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,660SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły