niedziela, 28 lutego, 2021

ASF to nie tylko problem Polski

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W poniedziałek, 26 marca odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa oraz głównych lekarzy weterynarii państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Białorusi, Rosji i Ukrainy z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem.  Hasłem przewodnim spotkania był problem występującego na szeroką skalę wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz metod jego zwalczania.

Otwierającym obrady był minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, który podkreślał, ze ASF to cały czas poważny problem, zarówno dla całej Europy, ale także i krajów sąsiadujących. Dodał również, że Polska dokłada wszelkich starań i działań, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF zarówno na terenie kraju, a co za czym idzie, także i pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Szef resortu przedstawił, jak długotrwała i ciężka jest walka z wirusem oraz ile konsekwencji, wszelkich wspólnych działań w wielu kierunkach i znaczne nakłady finansowe trzeba ponieść, aby zapobiec wirusowi. Podkreślił także, jak bardzo dotkliwe są skutki występowania ASF i że będą one miały swoje odbicie jeszcze znacznie dłużej niż sama choroba, co będzie miało negatywny wpływ na sprawy ekonomiczne i społeczne. Szef resortu zaznaczył, że bardzo istotna w walce z tą chorobą będzie pomoc ze strony Komisji Europejskiej.

Vytenis Andriukaitis, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności podkreślił, że Komisja Europejska wprowadziła działania mające wpłynąć na likwidację choroby. Dodał także, że jest to już czwarte takie spotkanie poświęcone walce z ASF oraz jej skutkami. Komisarz zauważył także, ze podjęte działania mają wpływ na to, że wirus jest pod kontrolą.

W spotkaniu uczestniczył także dr hab. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który po krótce przedstawił genezę choroby oraz jaki jest stan wiedzy na temat afrykańskiego pomoru świń. Natomiast obecną sytuację związaną z ASF w kraju omówił Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii.

Wszystkie kraje uczestniczące w spotkaniu na zakończenie przyjęły konkluzje, a minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Jurgiel podsumował spotkanie, które miało na celu przedstawienie jak wygląda obecna sytuacja związana z wirusem ASF, jakie zostały już podjęte działania i jak będzie wyglądała dalsza walka z chorobą. Zaznaczył także, że konkluzje z obrad pokazują, że dalsza walka jest niezbędna i konieczne jest podjęcie działań zarówno w zakresie badań naukowych, jak i informowania społeczeństwa, o tym jakie są zagrożenia i skutki związane z ASF.

Kilka słów na sam koniec dodał także komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenias Andriukaitis, który zapewnił, że Komisja Europejska przykłada bardzo dużą uwagę do problemu jakim jest wirus ASF. Zaznaczył także, że nie tylko w walce z wirusem zaangażowane jest wiele instytucji unijnych, ale również ze sprawami związanymi z ochroną przyrody oraz bezpieczną utylizacją znalezionych padłych zwierząt. Komisarz przekonywał także, ze bieżący rok przyniesie zwiększenie intensyfikacji działań jeśli chodzi o kontrole populacji dzików, a także kontrole graniczne.

Źródło: minrol.gov.pl Zdjęcie: pixabay.com

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Ochłodzenie, ocieplenie i znowu ochłodzenie [POGODA]

W poniedziałek pojawi się pewien kłopot z temperaturą i wcale tak ciepło jak na mapie być nie musi. A to za sprawą mgieł, które...

Rekordowe ceny kukurydzy na mecie?

W minionym tygodniu na paryskiej giełdzie MATIF cena kukurydzy osiągnęła poziom 230 euro za tonę, czyli ponad tysiąc złotych. Dało to impuls do dalszego...

Rynek jaj. Na wartości tracą jaja ekologiczne i z wolnego wybiegu

Kolejny tydzień na rynku jaj obfitował w dalsze podwyżki spowodowane mniejszą podażą surowca. Nie zabrakło także niższych notowań, jednak dotyczyły one kategorii, które zazwyczaj...

Śledź nas

21,208FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,300SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły