Trwają prace nad umową o wolnym handlu między Unią Europejską, a krajami  Ameryki Południowej: Argentyną,  Brazylią, Paragwajem i Urugwajem zrzeszonymi w grupie Mercosur. Dzięki tej umowie powstałaby największa na świecie strefa wolnego handlu, co przyniosłoby gospodarkom krajów członkowskich Unii, nowe możliwości. Przyczyniłoby się to m.in. do wzrostu konkurencyjności naszych gospodarek w skali świata, a w rezultacie, przełożyłoby się na wymierne korzyści dla rolnictwa i gospodarki polskiej.

Wezwania do walki z pożarami

Niestety, na przeszkodzie finalizacji umowy zdają się stać ostatnie, katastrofalne pożary lasów Amazonii. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Heiko Maas, uzależnili powodzenie podpisania umowy UE z krajami Mercosuru, od postawy władz Brazylii w obliczu niszczenia lasów. Dodajmy, że Francja i Irlandia zgłosiły gotowość do zawetowania planowanej umowy o wolnym handlu UE-Mercosur, jeśli Brazylia nie zacznie lepiej chronić lasów tropikalnych.

Amazonia i G7

Temat walki z pożarami lasów tropikalnych umieszczono też w programie rozpoczętego w sobotę (24.08.2019r.) szczytu G7, organizowanego we francuskim Biarritz. Osobiście, w tej sprawie, interweniował Prezydent Francji Emanuel Macron, co Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro uznał za ingerencję w wewnętrzne sprawy jego kraju.
Jednakże, również Kanclerz Niemiec Angela Merkel, wyraziła oczekiwanie, że uczestnicy szczytu G7 wyślą w Świat wyraźny sygnał w sprawie pożarów lasów.

Czym jest Mercosur?

Wyjaśnijmy: grupa Mercosur (hiszpańska nazwa: Mercado Común del Sur,  Wspólny Rynek Południa) lub Mercosul (port.: „Mercado Comum do Sul”), to międzynarodowa organizacja gospodarcza powołana w roku 1991, traktatem z Asunción w Paragwaju. Pełnoprawnymi jej członkami są: Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj, a państwa stowarzyszone (bez udziału w unii celnej), to: Chile, Boliwia, Peru, Ekwador, Kolumbia.

Działania Brazylii

Ostatecznie, Brazylia zobowiązała się walczyć z malejącym zalesieniem i pożarami, dopiero pod presją opinii międzynarodowej.  Do walki z pożarami lasów w Amazonii oddelegowano lotnictwo wojskowe i 44 tys. żołnierzy.
Przypomnijmy, w Brazylii szaleją największe pożary od lat, co ma wpływ na całą planetę. Od początku roku odnotowano ich tam blisko 70 tysięcy.

 

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: Associated Press, Euractiv.pl
Foto: Pixabay