czwartek, 17 czerwca, 2021

[ALERT POGODOWY] Dzisiaj możliwe nawałnice, gradobicia i trąby powietrzne

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W najbliższych godzinach zobaczymy ciszę przed przysłowiową burzą.

Po deszczowo burzowej nocy od Podlasia po Mazowsze, Ziemię Łódzką, Świętokrzyską, Górny Śląsk i Opolszczyznę niebo stopniowo będzie się przecierać. Najpóźniej słońce ujrzą mieszkańcy Podlasia, Mazur i Warmii.

Przerwa między opadami to będzie tak zwana przysłowiowa cisza przed bardzo groźnymi burzami, które do naszego kraju dotrą już późnym popołudniem i wieczorem.

Na froncie oddzielającym powietrze zwrotnikowe o temperaturze 35 stopni Celsjusza zalegające na wschodzie od temperatury na poziomie 14 stopni na zachodzie Europy powstaną nawałnice, które według synoptyków mogą się okazać najsilniejszymi w ostatnich latach.

Bitwa ciepła z zimnem rozstrzygnie się dokładnie w pasie od Opolszczyzny po Górny Śląsk, Ziemię Łódzką, Mazowsze, Podlasie oraz Mazury gdzie dotrze potężny układ burzowy z nawalnymi opadami deszczu, lokalnie z gradem o średnicy do 7 centymetrów oraz wiatrem, który będzie najgroźniejszy podczas burzy ponieważ może przekraczać prędkość 120 km/h. Nie można wykluczyć powstania jednej lub kilku trąb powietrznych z wiatrem powyżej 180 km/h. Podczas tak dynamicznych układów burzowych nie można wykluczyć, że burza dotrze również nad zachodnią Małopolskę, całe województwo Świętokrzyskie, zachodnią i północną część Lubelszczyzny.

Obszar „2” (patrz mapa) – Burze wkroczą nad Opolszczyznę i Górny Śląsk i następnie przemieszczać się będą na północny wschód. Na tym obszarze możemy się spodziewać wiatru lokalnie w porywach do 120 km/h, gradu o wielkości do 6 centymetrów, nawalnymi opadami deszczu do 30 mm w przeciągu kilku godzin. Istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej- szczególnie tyczy się to Górnego Śląska i Opolszczyzny.

Obszar „3” (patrz mapa) – Burze wkraczając na ten obszar będą miały największą siłę. Najgroźniejszy będzie wiatr, który może lokalnie przekroczyć 130 km/h – istnieje duże prawdopodobieństwo powstanie układu bow echo. Przed układem możliwe będą izolowane superkomórki z których może zejść jedna lub kilka trąb powietrznych o umiarkowanej sile. Suma opadów deszczu może przekroczyć 50 mm w przeciągu kilku godzin.

Obszar „1” (patrz mapa) – W zachodniej części tego obszaru możliwe będą burze z silniejszym wiatrem do 80 km/h, deszczem do 15 mm. Nie ma tutaj ryzyka gradu ani trąb powietrznych. Natomiast jeśli chodzi o obszar od Terespola po Lublin, Sandomierz, Kraków- to tutaj sytuacja pogodowa nie została rozstrzygnięta.

Często jest tak, że tak dynamiczne burze kiedy już się napędzą nic ich nie zatrzyma- nawet brak dogodnych warunków w atmosferze, które by je podtrzymywały. Jeżeli burza okaże się bardziej rozległa niż to wydaje się w chwili pisania tego ostrzeżenia, możemy i tutaj spodziewać się silnych burz.

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Koła Gospodyń Wiejskich. Senacka Komisja Rolnictwa za zmianami

Podczas wczorajszego (15 czerwca br.), posiedzenia Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosili jedynie 4 poprawki o charakterze porządkowo-legislacyjnym do Ustawy o zmianie ustawy...

Nadeszła bessa. Stawki za zboże w dół

Spodziewany od kilku tygodni spadek notowań na rynku zbóż zawitał na światowe parkiety. Najnowszy raport USDA wpłynął na tendencje cenowe globalnych rynków zbóż. Prognozowana...

Polska Grupa Spożywcza. W senackich komisjach bez poprawek

Podczas wczorajszego (15 czerwca br.), posiedzenia senackie Komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności bez poprawek przyjęły nowelizację ustawy o przekształceniach własnościowych w...

Śledź nas

22,324FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły