poniedziałek, 8 marca, 2021

Agencja Restrukturyzacji okiem rolników

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Rolnicy cenią fachowość, dostępność placówek i możliwość kontaktu telefonicznego z pracownikami terenowymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – powyższy wniosek ujęto w wynikach badań pn.  „Polska Wieś i Rolnictwo 2020”, w których na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, analizowano m.in. efektywność pracy ARiMR.

Lepiej niż w 2019 roku 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa prawie 86 proc. rolników korzystających z usług ARiMR ocenia działalność tej instytucji dobrze i bardzo dobrze. Rolnicy doceniają przede wszystkim fachowość pracowników Agencji (ponad 85 proc.), możliwość kontaktu telefonicznego z biurami powiatowymi i oddziałami regionalnymi (80 proc.) oraz dostępność placówek (ponad 75 proc.). Jednocześnie w stosunku do roku 2019 spadła liczba osób niezadowolonych z pracy ARiMR.

Cyfryzacja i internet 

Badani mieszkańcy wsi doceniają też proces cyfryzacji Agencji. Pozytywnie oceniono możliwość złożenia wniosku przez aplikację eWniosekPlus (ponad 74 proc. wskazań „bardzo dobrze” i „dobrze”), łatwość jej obsługi (68 proc.), a także przejrzystość i łatwość zrozumienia wniosku o wsparcie w ramach PROW 2014-2020 (66 proc.). 

Wyniki te świadczyć mogą również o coraz powszechniejszej na wsi wiedzy o internecie i coraz większej swobodzie poruszania się rolników w cyfrowej rzeczywistości. 

Ponadto, jak wskazują wyniki analizowanego raportu, prawie wszyscy beneficjenci ARiMR (ok. 96 proc.), znają agencyjną stronę internetową, a 80 proc. z nich pozytywnie ocenia funkcjonowanie portalu. Z badan wynika również, że mieszkańcy obszarów wiejskich, jak i sami rolnicy, informacje o działalności ARiMR chcieliby pozyskiwać przede wszystkim bezpośrednio od pracowników ARiMR w placówkach Agencji (odpowiednio: ok. 30 proc. i ok. 44 proc.)
oraz ze strony internetowej ARiMR (odpowiednio: blisko 26 proc. i blisko 38 proc.).

Gminy i konsultacje

Pytani o to, co należałoby poprawić w funkcjonowaniu Agencji, rolnicy i mieszkańcy wsi, wskazywali na potrzeby:  szerszego rozpowszechniania informacji o jej ofercie, bliższą współpracę z Agencji z gminami i częstsze udzielanie konsultacji indywidualnych.

Dodajmy, że badania w ramach projektu „Polska Wieś i Rolnictwo 2020” zrealizowano w okresie: sierpień – grudzień 2020 r. przez konsorcjum firm: Grupa BST i EU-Consult na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Badanie przeprowadzono w całej Polsce w oparciu o statystycznie reprezentatywną próbę mieszkańców wsi.

A jak wy oceniacie pracę ARiMR?

Zapraszamy do dzielenia się opiniami na temat formy i jakości waszych kontaktów z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czy i w czym Agencja wam pomogła? Czy jest skuteczna w rozwiązywaniu problemów i wsparciu dla rolników? Co funkcjonuje dobrze, a co należy zmienić? 
Napiszcie. 
 
Źródło: MRiRW, ARiMR
Foto: Wikipedia

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Kalkulator nawozowy Amazone co można zyskać?

Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy plon dzięki systemowi AutoTS w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozsiewu granicznego. Firma Amazone oferuje...

Co nowego w ciągnikach John Deere serii 9R?

John Deere wprowadziła na rynek nowy asortyment ciągników serii 9R na rok 2021, z flagowymi modelami 9R 640 i 9RX 640 o mocy 691 KM na czele. Najnowsze maszyny serii 9R, 9RT i 9RX są...

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły