poniedziałek, 8 marca, 2021

A jednak wyodrębnione?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W kolejną fazę weszły prace nad rządowym projektem Ustawy o działach administracji rządowej. Przyjęty właśnie przez Radę Ministrów RP projekt zakłada m.in. wyodrębnienie następujących działów: Leśnictwo i Łowiectwo, Geologia oraz Centrum Administracyjne Rządu. 

Wzmocnienie pozycji Premiera?

Zgodnie z prawną definicją wyodrębnione działy administracji rządowej mają umożliwiać Premierowi elastyczne kształtowanie liczby i kompetencji członków Rady Ministrów, a co za tym idzie, w efekcie mają służyć wzmocnieniu pozycji premiera w rządzie. Ograniczeniem jest tylko ustawowy wymóg, by działami: budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe kierował ten sam minister. 

Co dalej z Leśnictwem i Łowiectwem?

Natomiast w przypadku wyodrębnienia Działu: Leśnictwo i Łowiectwo, tego rodzaju ruch może być elementem przygotowań do podporządkowania niniejszego działu innemu ministerstwu, np. Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 
A to jak pamiętamy, było jednym z głównych powodów weta Prezydenta RP Andrzeja Dudy wobec wcześniejszego projektu nowelizacji ustawy. Prezydent jest bowiem zdania, że Leśnictwo i Łowiectwo winno być składową Ministerstwa Środowiska. Przypomnijmy też, że w ubiegłym tygodniu odbyły się konsultacje z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Rządu Mateusza Morawieckiego i specjalistów ds. leśnictwa i łowiectwa. Strony deklarowały wówczas wolę dialogu. Póki co, projekt Ustawy o działach administracji rządowej w nowej postaci trafił do Sejmu RP. 

Kompetencje nowego działu

Na chwilę obecną projekt nowelizacji ustawy zakłada, że: Dział Leśnictwo i Łowiectwo ma się zajmować takimi kompetencjami jak: zachowanie, ochrona i powiększanie zasobów leśnych, gospodarka leśna, nasiennictwo w zakresie leśnego materiału rozmnożeniowego, ochrona lasów i gruntów leśnych, łowiectwo. Natomiast minister właściwy do spraw leśnictwa i łowiectwa sprawowałby nadzór nad działalnością Państwowego Gospodarstwa Leśnego “Lasy Państwowe”, Instytutem Badawczym Leśnictwa oraz działalnością Biura Nasiennictwa Leśnego w Warszawie.

Źródło: Kancelaria Sejmu RP
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

AGRO-Unia chce rozmawiać!

Dynamiczny i nieprzewidziany przebieg miała piątkowa, 5 marca br., uroczystość  otwarcia obwodnicy we Wrześni (woj. wielkopolskie) z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego. Stało się tak za...

Kalkulator nawozowy Amazone co można zyskać?

Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy plon dzięki systemowi AutoTS w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozsiewu granicznego. Firma Amazone oferuje...

Co nowego w ciągnikach John Deere serii 9R?

John Deere wprowadziła na rynek nowy asortyment ciągników serii 9R na rok 2021, z flagowymi modelami 9R 640 i 9RX 640 o mocy 691 KM na czele. Najnowsze maszyny serii 9R, 9RT i 9RX są...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,800SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły