poniedziałek, 8 marca, 2021

Izby rolnicze apelują o dodatkowe środki na dopłaty!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W związku z zaplanowaną w tegorocznej ustawie budżetowej państwa kwotą w wysokości 400 mln zł na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, wiele środowisk rolniczych wyraża poważne obawy o to, czy kwota ta skutecznie zabezpieczy potrzeby rolników wynikające z zawieranych umów.

Prawie 460 tysięcy w 2019 r.

Obawy rolników potwierdzają dane Najwyższej Izby Kontroli dotyczące wydatków państwa w tym zakresie, zrealizowanych  przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w poprzednich latach. 
I tak kolejno: w 2017 r. na ten cel wydano 396 152,3 tys. zł, w 2018 r.: 449 914,8 tys. zł, a w 2019 r.: 459 615,5 tys. zł. 
O wysokim prawdopodobieństwie braku środków w tym roku świadczyć może także sytuacja z jesieni 2020 r., kiedy to wielu rolników sygnalizowało problemy dotyczące zawierania umów ubezpieczenia upraw z dofinansowaniem z budżetu państwa. Ich powodem był brak pieniędzy. 

Niepokój rolników potęguje też zapowiedź Rządu, że w obecnym i w kolejnym roku nie będzie środków finansowych na pomoc w przypadku możliwych szkód w rolnictwie powstałych w skutek niekorzystnych  warunków atmosferycznych.

Doraźny charakter pomocy

Dodajmy też, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło działania zmierzające do opracowania i wdrożenia nowej koncepcji systemu ubezpieczeń rolniczych. W efekcie, pomimo tego, że w ostatnich latach skala środków finansowych na likwidację skutków suszy przeznaczonych przez Rząd była znacząca, to jednak w ocenie środowisk rolnych, przeprowadzone działania posiadają wadę doraźności i nie można ich uznać za rozwiązania systemowe.

Dlatego w opinii środowisk rolnych, do momentu wprowadzenia nowego systemu, powinno się kłaść nacisk na zwiększenie skuteczności oddziaływania dopłat do ubezpieczenia. W tym m.in. poprzez zabezpieczenie środków finansowych w ustawie budżetowej. Na co zaplanowana obecnie kwota 400 mln zł może być niewystarczająca. A stawka jest tu wysoka bo chodzi o zachowanie bezpieczeństwa gospodarstw w przypadku poniesienia strat.

Wniosek o podwyższenie kwoty

W związku z powyższym, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, 8 lutego 2021 r. wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zwiększenie środków finansowych na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich do takiej wysokości, aby skutecznie zabezpieczyć potrzeby rolników.  
 
Źródło: KRIR, NIK
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

AGRO-Unia chce rozmawiać!

Dynamiczny i nieprzewidziany przebieg miała piątkowa, 5 marca br., uroczystość  otwarcia obwodnicy we Wrześni (woj. wielkopolskie) z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego. Stało się tak za...

Kalkulator nawozowy Amazone co można zyskać?

Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy plon dzięki systemowi AutoTS w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozsiewu granicznego. Firma Amazone oferuje...

Co nowego w ciągnikach John Deere serii 9R?

John Deere wprowadziła na rynek nowy asortyment ciągników serii 9R na rok 2021, z flagowymi modelami 9R 640 i 9RX 640 o mocy 691 KM na czele. Najnowsze maszyny serii 9R, 9RT i 9RX są...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,800SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły