Zimni ogrodnicy zaatakują

W pierwszej części nocy intensywne opady deszczu i burze rozciągać się będą od Suwalszczyzny po południe Kujaw, południe Wielkopolski i Dolny Śląsk. Nieco słabiej popada już od Warmii po Kujawy, Wielkopolskę, Ziemię Lubuską. Z drugiej strony od Środkowego Podlasia po Mazowsze, Łódzkie, Opolszczyznę pojawią się liczne burze z gradem do 1-3 cm średnicy i wiatrem do 80 km/h.

W drugiej części nocy deszcz zamieni się w śnieg na Mazurach, Suwalszczyźnie, wschodzie Warmii- tutaj powinno być biało. Z nieba popada śnieg również na wschodzie i południu Kujaw, wschodzie Wielkopolski i na Dolnym Śląsku. Nad ranem słabe opady mżawki i deszczu ze śniegiem możliwe są miejscami na wschodzie i południu.

W ciągu dnia z Bałtyku nad północną cześć kraju wkroczy mini efekt morza, dzięki któremu popada zarówno przelotny śnieg, grad do 1 cm, krupa śnieżna do 1 cm, a także deszcz. Najwięcej opadów na Kaszubach z sumą opadów do 2-9 mm. Pozostały region zaznaczony na mapie otrzyma od 0 do 4 mm.

Na wschodzie miejscami od czasu do czasu posypie się ledwie zauważalna krupa śnieżna. Południe, zachód i centrum suche, ale na niebie sporo chmur.

Wiatr powieje bardzo silnie z północy. Na wschodzie i w centrum podmuchy osiągną nawet 80 km/h.

O poranku około 3-5 stopni na południu i wschodzie, 0/+2 stopni od Podlasia po centrum i Dolny Śląsk, -2/0 stopni na północy kraju. W dzień będzie bardzo zimno. Od zaledwie 7-9 stopni na północy i w Bieszczadach do 10-13 stopni na pozostałym obszarze.

Łukasz Sieligowski 

Mapa z godziny 14.