wtorek, 27 lipca, 2021

Skonsolidowany wynik finansowy za 2020 rok w koncernie SDF

-REKLAMA-spot_img

22 kwietnia 2021 r. rada nadzorcza SDF, włoskiego koncernu z siedzibą w Treviglio (prowincja Bergamo) zaliczanego do światowych liderów w produkcji ciągników, maszyn rolniczych i silników wysokoprężnych, zatwierdziła skonsolidowany wynik finansowy za 2020 rok.

Bilans oraz rachunek zysków i strat

Firma zakończyła 2020 rok z przychodem wynoszącym 1,146 mln. euro (10% spadek w stosunku do 2019 r.) i EBITDA na poziomie 109 mln euro (9,5%) – to najlepszy wynik w historii SDF, wyższy o 8,7% od odnotowanego w poprzednim roku. Dzięki świetnemu poziomowi zysku, jaki udało się osiągnąć, średnio- i długoterminowy plan inwestycyjny zostanie utrzymany w niezmienionej formie.

Główną przyczyną spadku przychodów było zamknięcie centrali w Treviglio, które trwało ok. dwa miesiące i rozpoczęło się 24 lutego, działanie to wyprzedzało krajowy lockdown wprowadzony 9 marca 2020 r. Proces ten umożliwił firmie wdrożenie niezbędnych środków bezpieczeństwa i całkowite przeprojektowanie stanowisk produkcyjnych i systemu logistycznego w sposób zgodny z procedurami wdrożonymi w zakładach w Chinach. Przyczyniło się to w znacznym stopniu do ograniczenia liczby zakażeń wirusem Covid-19 w zakładzie produkcyjnym.

Odnotowany zysk netto wyniósł 39,3 mln euro czyli 3,4% – praktycznie tyle samo, co w 2019 roku (3,5%). Sytuacja finansowa netto na dzień zamknięcia oznaczała zadłużenie na poziomie 176 mln euro, czyli spadek o 106 mln euro (-38%) w stosunku do roku poprzedniego. Wartość ta potwierdza poprawę stabilności finansowej w 2020 r.

Premia wynikowa i zatrudnienie nowych pracowników

We Włoszech, koncern SDF przyznał premię wynikową wszystkim pracownikom, raz jeszcze plasując się wśród krajowych liderów pod względem wartości przyznanych gratyfikacji. Mówiąc konkretniej: pracownicy działu produkcji otrzymali premię w wysokości 5135 euro, co stanowi najlepszy wynik w historii. Uogulniając, w ciągu ostatnich dziesięciu lat wskaźnik rentowności wzrósł o 50% do 805 euro.

Firma zatrudniła 230 nowych współpracowników w zakładzie w Treviglio na stanowiskach administracyjnych i operacyjnych w drodze bezpośredniego naboru, na podstawie umów na konkretne projekty oraz umów średnio- i długoterminowych, przy ogólnej liczbie zatrudnionych we Włoszech wynoszącej 1375 osób.

Innowacyjność i Smart Farming

Jako lider cyfrowej transformacji w sektorze rolniczym SDF wdrożył w 2020 r. trzy nowe rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, ukierunkowane na maksymalizację produktywności i ograniczenie do minimum wpływu na środowisko: SDF Fleet Management do zarządzania flotą maszyn, SDF Farm Management do zarządzania codziennymi czynnościami w gospodarstwie oraz SDF Field Management we współpracy z IBF Servizi do maksymalizacji wykorzystania pól.

Nowe usługi są udostępniane za pośrednictwem systemu zarządzania danymi w chmurze na SDF Data Platform, cyfrowej platformie wykorzystującej sztuczną inteligencję do optymalizacji wszystkich etapów produkcji rolniczej, która gromadzi, analizuje i przetwarza dane otrzymywane z maszyn rolniczych. 

Dobrym przykładem zastosowania nowych technologii jest wprowadzenie we wrześniu 2020 r. nowego modelu ciągnika DEUTZ-FAHR 8280 TTV, który uzupełnia ofertę w klasie wysokiej mocy tej niemieckiej marki i wraz z aplikacją #AlwaysOnTractor stanowi idealne połączenie produktu i usługi.

Dążenie do innowacyjności wspierało inwestycje w badania i rozwój oraz nowe produkty, które w 2020 r. osiągnęły poziom 5% przychodów stanowiąc równowartość 57 mln euro. 

Pandemia spowodowała przyspieszenie podjęcia decyzji o cyfryzacji wewnętrznych i zewnętrznych procesów firmy, zgodnie z celami planu strategicznego obowiązującego do 2025 r. Głównym założeniem było stworzenie nowej witryny e-commerce „SDF Store” umożliwiającej niezależne i łatwe zamawianie oryginalnych części zamiennych. Zaprojektowano ją z myślą o potrzebach rolników, którzy w coraz większym stopniu są zainteresowani cyfryzacją i poszukują nowoczesnych rozwiązań usprawniających konserwację i wydłużających cykl życia ich maszyn. 

Koncern SDF zatrudnił również nowych profesjonalistów do swojego działu R&D, którzy zajmują się analizą danych, sztuczną inteligencją oraz zaawansowanymi systemami cyfrowymi. Miało to na celu realizację projektów w oparciu o zasady zrównoważonego rolnictwa poprzez wytwarzanie maszyn, które są w stanie współdziałać z cyfrowym ekosystemem, tym samym minimalizując wykorzystanie zasobów na wszystkich etapach upraw i maksymalizując wyniki produkcji.

Rynki 

W Europie, która jest głównym rynkiem zbytu dla SDF oraz wiodących graczy w sektorze, odnotowano spadek liczby rejestracji o ok. 3,5%. W tej sytuacji udział rynkowy SFD wynosi 10,7%, co daje wzrost o niemal jeden punkt procentowy.

Bardzo pozytywne sygnały napływają z Chin, gdzie – po początkowym pogorszeniu sytuacji wskutek pandemii, SDF odnotowuje wzrost większy od średniej rynkowej.

Interesująca jest także wielkość rynku ciągników w Turcji, gdzie rok 2020 zakończył się na poziomie 50 000 sztuk, co stanowi wzrost sprzedaży tamtejszego oddziału SDF o 40% i rekordowy poziom eksportu w Europie.

Rok 2020 był także zadowalający dla SDF w Indiach, który umocnił pozycję swoich produktów na rynku dzięki doskonałym wynikom sprzedażowym oraz otrzymaniu prestiżowej nagrody Farm Power Award za nowy model serii 4E: Agromaxx 4050E, uznany za najlepszy ciągnik roku w Indiach w kategorii 41-50 KM. 

Fundacja SAME

Fundacja SAME powstała w 2017 jako fundacja, której celem jest wsparcie działalności charytatywnej SDF w zorganizowany sposób.

W 2020 r. fundacja przekazała środki na rzecz następujących inicjatyw:

  • Covid-19
  • 150 000 euro na rzecz stowarzyszeń wspierających najbardziej potrzebujących, razem  ze stowarzyszeniem Comunità Nuova kierowanym przez ojca Gino Rigoldiego
  • 144 000 euro na rzecz projektów realizowanych w Afryce, głównie dla szkoły zawodowej i szpitala Zenneti w Tanzanii

Źródło: komunikat prasowy

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
531ObserwującyObserwuj
7,960SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły