piątek, 30 lipca, 2021

Czy powrócą odstrzały dzików?

-REKLAMA-spot_img

Czy powrócą odstrzały zgrupowań zadaniowych?

Walka z ASF to jeden z gorętszych rolniczych tematów. Praktycznie nie ma dnia by nie odnotowywano kolejnych ognisk tej groźnej choroby, a straty ponoszone przez  producentów trzody są kolosalne. Ostatnio informowaliśmy o działaniach władz i instytucji na Lubelszczyźnie gdzie szeroko omawiano m.in. problem roli dzików w procesie roznoszenia ASF.

Solidarność RI za powrotem odstrzałów

Niezależnie od powyższych działań, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Poseł Teresa Hałas wystąpiła do Ministra  Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego z wnioskiem o przywrócenie realizacji odstrzałów dzików przez tzw. doraźne zgrupowania zadaniowe.
Tego rodzaju formacje rekrutuje się z posiadających uprawnienia do wykonywania polowania policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub, w innym wariancie, z żołnierzy Wojska Polskiego.

12 polowań i koniec?

W uzasadnieniu do wniosku zapisano, że  w ramach odstrzałów sanitarnych organizowanych przez powyższe jednostki, odbyło się zaledwie 12 tego rodzaju polowań, podczas których pozyskano jedynie 34 dziki. I tylko w jednym przypadku utworzono zgrupowanie złożone z żołnierzy Wojska Polskiego.

Pandemia zawiesiła działanie

Dodajmy, ze z dniem 1 kwietnia br. ze względu na zagrożenie związane z epidemią  COVID-19, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Obrony Narodowej, zawiesili możliwość prowadzenia odstrzałów sanitarnych przez doraźne zgrupowania zadaniowe.
– Tym samym Państwo pozbawiło się bardzo ważnego narzędzia wspomnianej specustawy w walce z ww. wirusem, a rolników postawiło przed wizją bankructwa gospodarstw, gdyż państwo nie radzi sobie z odstrzałem dzików – zaznacza z naciskiem Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”.

Rekordowa liczba ASF u dzików

Dodatkowym argumentem za przywróceniem aktywności grupom zadaniowym jest fakt, że w tym roku potwierdzono już niemal 3 000 przypadków ASF u dzików. Ponadto podczas  akcji przeczesywania lasów w 2020 roku znaleziono już 8 483 padłych dzików. Dotyczy to szczególnie województw: lubelskiego, warmińsko – mazurskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego i podkarpackiego.
Pismo NSZZ Solidarność RI trafiło też do Premiera  Mateusza Morawieckiego.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: NSZZ Solidarność RI
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
531ObserwującyObserwuj
7,980SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły