czwartek, 29 lipca, 2021

Czy polski eksport odrobi straty?

-REKLAMA-spot_img

Niedawno pisaliśmy o raporcie Głównego Urzędu Statystycznego pt.: „Rolnictwo 2019” wyrażając obawy o to jaki dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych będzie rok 2020. Dziś Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił zestawienie wyników z pierwszego półrocza 2020 z których wynika, że sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę była ogólnie wyższa o 7 proc. niż rok wcześniej w tym samym okresie i osiągnęła wartość 16,4 mld euro.

Na początku roku wstępne dane wskazywały, że będzie to kolejny rekordowy rok w naszym eksporcie rolnym – stwierdza Minister Ardanowski – Taka była dynamika jeszcze w styczniu i lutym. Jednak już w marcu pandemia wpłynęła znacząco na wyniki handlu zagranicznego, ale optymistyczne jest to, że od czerwca sytuacja poprawia się. I to z dnia na dzień!

Cios dla eksporterów mięs

W wyniku tegorocznego kryzysu najbardziej ucierpiały te gałęzie rolnictwa, które w wysokim stopniu zależne są od eksportu. Zmianę odczuli przede wszystkim producenci wołowiny (gdzie 80 procent produkcji to eksport) i drobiu (60 proc.) ale także wieprzowiny i mleka. Skutki pandemii dotknęły też m.in. producentów kwiatów. Znacząco podrożał również transport morski. Szans na poprawę tej sytuacji szef polskiego resortu rolnictwa upatruje w wymianie handlowej z krajami o słabiej rozwiniętym rolnictwie, ale z liczącymi się zasobami finansowymi. Do krajów zainteresowanych polską żywnością minister zaliczył: Arabię Saudyjską, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Liban. Szef resortu liczy, że kraje te będą inwestować w tworzenie rezerw żywnościowych.

Minister nie traci optymizmu

Jak informuje resort, w pierwszym półroczu 2020 odnotowano ogólny wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Korzystny wpływ na eksport miał mieć spadek wartości złotego względem euro i dolara amerykańskiego i utrzymanie się tej obniżki.

Eksport do Niemiec był wyższy o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego .  
W odniesieniu do krajów pozaunijnych eksport wzrósł w I półroczu z 2,8 mld euro do 3,4 mld euro..

Eksport do pozostałych krajów (nienależących do UE i Wspólnoty Niepodległych Państw ) wzrósł o 25%, do 2,6 mld EUR. Znaczącym odbiorcą produkowanych w Polsce artykułów rolno-spożywczych była Arabia Saudyjska, na rynku której sprzedano towary rolno-spożywcze o wartości 365 mln EUR, a także Stany Zjednoczone (przychody na poziomie 247 mln EUR) i Republika Południowej Afryki (147 mln EUR).

Wzrost eksportu ziarna i przetworów

W eksporcie produktów rolno-spożywczych z Polski  w pierwszym półroczu br. najbardziej wzrosła sprzedaż ziarna zbóż i przetworów – w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. – o 37%, do 2,4 mld EUR.

Warto też odnotować, że dynamika wzrostu eksportu przewyższała tempo wzrostu importu. W rezultacie w porównaniu z tym samym okresem 2019 r., dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się o 11,8%, do wartości 5,4 mld EUR.

Spadek eksportu żywca i mięsa

W pierwszym półroczu 2020 r. przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej żywca, mięsa i jego przetworów były o 4% niższe niż rok wcześniej i wyniosły 3,1 mld EUR, stanowiąc 19% wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych.

W tym okresie drugą pod względem wartości pozycję z 14% udziałem w eksporcie produktów rolno-spożywczych z Polski zajmowało ziarno zbóż i przetwory, których sprzedaż, w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r., zwiększyła się o 37%, do 2,4 mld EUR.

Wzrost wartości eksportu odnotowano także w przypadku tytoniu i wyrobów tytoniowych – o 18,5%, do 2,1 mld EUR, produktów mlecznych – o 2%, do 1,2 mld EUR, cukru i wyrobów cukierniczych oraz ryb i przetworów – w obu przypadkach o około 3%, do 1,1 mld EUR. Większa była także wartość wywozu m.in.: owoców łącznie z przetworami – wzrost o 5%, do 0,7 mld EUR, kawy, herbaty i kakao – o 5%, do 0,4 mld EUR oraz nasion roślin oleistych i tłuszczy roślinnych – o 14%, do 0,3 mld EUR.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
531ObserwującyObserwuj
7,980SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły